SportȘtirifotbal

Israel și Polonia oferă un moment fotbalistic emoționant

Peste capul UEFA

Calmul dinaintea calmului din Lodz..aussiedlerbote.de

Pentru că UEFA nu autorizează un minut de reculegere pentru victimele atacului palestinian al Hamas asupra civililor israelieni, echipele naționale U21 ale Poloniei și Israelului iau problema în propriile mâini.

Echipele naționale U21 ale Israelului și Poloniei oferă împreună un moment de excepție în meciul lor de calificare la Campionatul European. Pentru că UEFA nu a autorizat, se pare, un minut de reculegere ca răspuns la atacul Hamas asupra Israelului, în care au fost ucise peste 1200 de persoane - majoritatea civili - la 7 octombrie, echipele au luat problema în propriile mâini: după ce arbitrul Jovan Kachevski a fluierat meciul de vineri, jucătorii s-au oprit în loc să înceapă jocul și au păstrat un minut de tăcere.

Spre deosebire de minutele de tăcere ținute înainte de startul meciului, jucătorii nu s-au adunat în cercul central, ci au rămas în picioare în formațiile lor. Imaginile televizate de pe stadionul Miejski din Lodz, Polonia, arată jucători profund emoționați de ambele părți. Spectatorii s-au alăturat și ei gestului comun al echipelor, iar oficialii nu au încercat să facă nimic în legătură cu această acțiune care, în mod evident, fusese discutată înainte de meci. Polonia s-a impus cu 2:1, iar UEFA nu a comentat lipsa autorizației pentru un minut de reculegere.

Echipa națională de seniori a Israelului a jucat recent din nou pentru prima dată de la atacul Hamas: În bătălia pentru calificarea la Campionatul European de anul viitor din Germania, echipa a pierdut cu 1-0 în fața Kosovo, iar miercuri a reușit totuși o remiză 1-1 cu Elveția. În timpul meciului nominal de acasă cu Elveția, pe care Israelul a fost nevoit să îl joace în Ungaria din cauza situației de securitate, fanii israelieni au afișat pancarte cu chipurile persoanelor răpite în atentate.

În urma acestei înfrângeri, naționala U21 a Israelului rămâne ultima în grupa D de calificare. Inițial, Israelul urma să primească echipa națională U21 a Germaniei pe 17 octombrie. Din cauza atacului terorist și a războiului în curs de desfășurare al Israelului împotriva organizației teroriste palestiniene, meciul a fost amânat pe termen nedefinit. Polonia va fi următorul adversar al DFB marțea viitoare.