'Îngrozitor... jenant': Warriors se lasă în urmă cu până la 55 de puncte în înfrângerea uriașă cu Grizzlies

Golden State Warriors a ratat categoric miercuri seară oportunitatea de a-și adjudeca seria semifinalelor din Conferința de Vest a playoff-ului împotriva celor de la Memphis Grizzlies.

Jaren Jackson Jr. sărbătorește un coș împotriva celor de la Golden State Warriors în timpul....aussiedlerbote.de
Jaren Jackson Jr. sărbătorește un coș împotriva celor de la Golden State Warriors în timpul sfertului doi din Meciul 5..aussiedlerbote.de

Într-o prestație dominantă în Meciul 5 al seriei de cel mai bun din șapte meciuri, Grizzlies s-a impus cu 134-95 - conducând până la 55 de puncte - la FedExForum.

Memphis nu a întâmpinat niciodată dificultăți în a depăși ofensiva, de obicei puternică, a celor de la Warriors, chiar și în lipsa fundașului vedetă Ja Morant, care este incert pentru restul postsezonului din cauza unei contuzii osoase la genunchiul drept suferită în meciul 3.

Memphis a marcat 77 de puncte în prima repriză, cel mai mult în istoria postsezonului francizei. Avantajul de 52 de puncte al celor de la Grizzlies după trei sferturi a egalat recordul pentru cel mai mare avans într-un meci de playoff din ultimii 70 de ani.

Jaren Jackson Jr., Desmond Bane și Tyus Jones au marcat fiecare câte 21 de puncte, ținând Golden State la distanță și forțând un joc 6 în San Francisco, cu Warriors conducând seria generală cu 3-2.

După aceea, Jackson Jr. a declarat că ritmul ridicat al lui Memphis a fost ceea ce i-a ajutat să rămână în frunte.

Fundașul lui Grizzlies, De'Anthony Melton, aruncă mingea peste fundașul lui Warriors, Andrew Wiggins.

"Pur și simplu jucam rapid. Știți cum ne place să jucăm rapid", a declarat el presei. "Am vrut să aducem acea energie devreme. Pur și simplu am ținut piciorul pe accelerație și toată lumea a contribuit. Chiar și 12 (Morant) de acolo, cu gheața pe el".

Pentru Warriors, a fost o seară dezamăgitoare, cu ocazia de a avansa în finala Conferinței de Vest în joc.

Klay Thompson, triplu campion NBA, a spus că a fost "groaznic" și "jenant".

"De la vârful de deschidere, nu am avut un flux mare, ei au fost mai agresivi decât noi", a explicat el. "Cu toții am avut mentalitatea că vom închide meciul în această seară, dar, uneori, baschetul nu este o știință exactă".

Dar Draymond Green a fost mai cumpătat în legătură cu înfrângerea zdrobitoare: "Dacă ai pierdut cu 55, sau cu 5, dacă ai pierdut cu 50, dacă ai pierdut cu 5, ai pierdut. Este un meci în coloana pierderilor din serie. Nu voi face prea mult caz de asta".

El a adăugat: "Cu siguranță vrei să o arunci în apă, dar trebuie să înveți și din ea. Nu este ca și cum ai trage apa, vezi această echipă din nou peste două luni. Veți vedea această echipă în două zile. Așa că înveți din ea și apoi o arunci, faci ajustările necesare și apoi o arunci. Rezultatul final este ceea ce arunci în apă. Mergi mai departe de asta".

Echipele se vor confrunta vineri într-un joc 6 potențial decisiv.

Steph Curry se întoarce spre banca de rezerve în timpul primei reprize a meciului 5.

"Whoop That Trick

Cu siguranță nu a existat dragoste pierdută în timpul acestei serii Warriors-Grizzlies.

De la faptul că Green a fost eliminat în primul meci și Dillon Brooks a fost eliminat în meciul 2, la faptul că Morant a suferit o accidentare la genunchi și a spus că Jordan Poole de la Golden State "a încălcat codul".

Dar miercuri seară, în mijlocul unui rezultat uriaș, a existat în sfârșit spațiu pentru puțină lejeritate.

Înaintea meciului 5, Steph Curry a declarat că planul de joc al celor de la Warriors a fost să "Whoop That Trick".

Aceasta a fost o referire la cântecul rapperului Al Kapone, născut în Memphis, care a fost interpretat în filmul "Hustle & Flow" de Terrence Howard. În ultimii ani, acesta a devenit un imn al celor de la Grizzlies în momentele de final de meci.

Iar în al patrulea sfert al meciului 5, când Memphis avea un avantaj incontestabil, Kapone a ieșit pe parchetul FedExForum pentru a interpreta cântecul spre deliciul publicului.

În timp ce Jackson Jr. și Morant dansau pe marginea tribunei din Memphis și în timp ce fanii lui Grizzlies își agitau prosoapele la unison, la fel a făcut și banca de rezerve a celor de la Warriors.

Curry a fost văzut râzând în timp ce Green își flutura propriul prosop deasupra capului la unison.

"Ei nu vor bate singuri acest truc", a spus Green. "O să facem acel truc împreună dacă vrem să facem acel truc.

"Un lucru pe care nu-l respect sunt oamenii care o aduc doar atunci când câștigă, îmbrățișează mulțimile atunci când câștigi. Noi îi numim pe aceia "front runners". Noi nu suntem fruntași, știi? Ne-am luat bătaie. Nu-i nimic. Se mai întâmplă. Dar nu trebuie să fii un fruntaș.

"Când o scuipi, trebuie să fii dispus să o accepți și să nu te ascunzi de ea, să nu te ferești de ea, ci să o accepți. Am apreciat mulțimea din seara asta, energia pe care au adus-o la meci. Dacă vor să bată acest truc, îi vom bate din nou".

Pedigree de campionat în spectacol la Boston, iar Bucks preia conducerea seriei cu 3-2

Milwaukee Bucks a arătat miercuri seară de ce este campioana NBA în exercițiu, dând dovadă de rezistență și inteligență pentru a învinge la limită pe Boston Celtics cu 110-107 în meciul 5.

Bucks au revenit de la un deficit de 14 puncte în sfertul patru pentru a conduce în ultimele minute, având nevoie de câteva momente magice de abilitate defensivă din partea fundașului vedetă Jrue Holiday pentru a obține victoria și a prelua un avantaj de 3-2 în seria de semifinale din Conferința de Est, care se desfășoară în cel mai bun din șapte meciuri.

Holiday blochează o aruncare a lui Smart în ultimele secunde ale meciului.

După ce tocmai luaseră primul avantaj din sfertul al doilea, cu doar câteva secunde înainte de final, Holiday l-a blocat mai întâi pe Marcus Smart din spate, provocând un turnover care a adus posesia echipei sale. Apoi, pe măsură ce timpul se scurgea, el a furat din nou mingea de la Smart pentru a pecetlui rezultatul și pentru a se asigura că Bucks pot încheia seria în meciul 6, vineri, la Milwaukee.

Giannis Antetokounmpo, de două ori MVP, a avut 40 de puncte și 11 recuperări, în timp ce Holiday a adăugat 24 de puncte, opt recuperări și opt pase decisive în efortul câștigător.