India învinge Africa de Sud în cel mai scurt meci test încheiat din toate timpurile, într-o victorie istorică

India a învins Africa de Sud cu șapte wickets, joi, în cel mai scurt meci test încheiat vreodată.

Joi, India a accelerat acest format de cricket - și încă ceva - învingând Africa de Sud cu șapte wickets în cel mai scurt meci test încheiat vreodată, având nevoie de mai puțin de două zile pentru a obține victoria.

Meciul a devenit cea mai scurtă partidă decisă în ceea ce privește numărul de reprize jucate din istoria Test cricket.

În meciul desfășurat la Newlands Cricket Ground din Cape Town, Africa de Sud, au fost aruncate doar 107 de pase pe parcursul celor patru reprize.

Într-o primă zi de acțiune remarcabilă, miercuri, au căzut 23 de porți, Africa de Sud fiind eliminată cu doar 55 de puncte înainte de a învinge India cu 153 de puncte. India a pierdut ultimele șase ghișee pentru nicio alergare într-o prăbușire remarcabilă.

Africa de Sud a revenit apoi la locul de joc pentru a-și începe a doua manșă și a încheiat ziua de deschidere cu 62-3.

Ziua a doua, joi, a fost la fel, în ciuda efortului curajos al lui Aiden Markram de a opri fluxul de pierderi. Markram a marcat un remarcabil 106 din doar 103 mingi, următorul cel mai bun scor al echipei fiind de doar 12 alergări.

Africa de Sud a căzut în cele din urmă pentru 176, lăsând Indiei o țintă modestă de 79 de curse pentru a câștiga meciul. Echipa de turneu și-a urmărit obiectivul în doar 12 reprize, terminând cu 80-3 și egalând seria 1-1.

Meciul test a înlocuit meciul din 1932 dintre Australia și Africa de Sud ca fiind cel mai scurt test din toate timpurile, conform statisticilor ESPNCricinfo.