În ciuda remizei: Serbia obține biletul în duelul la distanță cu Muntenegru

Antrenorul echipei naționale de fotbal a Serbiei: Dragan Stojkovic..aussiedlerbote.de

În ciuda remizei din finala palpitantă a grupei, Serbia a devenit a 17-a echipă calificată la Campionatul European de fotbal de anul viitor din Germania.

Echipa condusă de Filip Kostic, fost jucător profesionist în Bundesliga din Frankfurt, a fost ținută la egalitate cu 2:2 (1:0) de Bulgaria, care nu a obținut nicio victorie, pe teren propriu, la Leskovac. Cu toate acestea, Serbia a terminat pe locul al doilea în Grupa G în duelul la distanță cu Muntenegru, care a pierdut cu 3-1 (1-0) în fața liderului Ungaria, la Budapesta, la aceeași oră.

Milos Veljkovic (min. 16), de la Werder Bremen, adusese Serbia în avantaj. În repriza secundă, Geogi Rusev (59') și Kiril Despodov (69') au întors inițial jocul în favoarea ultimei clasate, înainte ca Srdjan Babic să salveze un punct pentru gazde cu golul său din minutul 82. Aceasta este prima participare a Serbiei la Campionatul European ca țară independentă.

Dominik Szoboszlai a fost învingătorul meciului de la Budapesta. Cu două goluri în minutele 66 și 68, fostul jucător de la Leipzig a asigurat o victorie măgulitoare pentru Ungaria, deja calificată la Campionatul European, după ce Slobodan Rubezic (36') îi adusese pe vizitatori în avantaj. Adam Nagy (90,+3) a marcat al treilea gol al Ungariei în prelungiri. O victorie în fața Serbiei ar fi asigurat Muntenegrului un bilet la Campionatul European.