Imaginația antrenorului naționalei se dezlănțuie

Experimentul Havertz eșuează

Julian Nagelsmann a surprins pe toată lumea cu formația sa împotriva Turciei..aussiedlerbote.de

Timp de o jumătate de oră bună, Julian Nagelsmann este miracolul echipei DFB împotriva Turciei. Dar apoi s-a întors valul. Experimentul său, Kai Havertz, dintre toți oamenii, a fost în centrul primei înfrângeri.

Julian Nagelsmann își cioplise un fundaș stânga. Unul cu un elan ofensiv. Unul cu calități de marcator. După doar cinci minute, Kai Havertz s-a întors bucuros, cu mâinile la urechi. Finalizase cu dezinvoltură o combinație de vis prin Benjamin Henrichs și Leroy Sané, în timp ce se afla în suprafața de pedeapsă. Selecționerul Nagelsmann promisese o mare fantezie cu Havertz, iar fanii echipei naționale a Germaniei au început să viseze.

"Victorie în deplasare, victorie în deplasare", au strigat ei, în timp ce Stadionul Olimpic era ferm în mâinile turcilor. Dorința fanilor germani nu a fost îndeplinită, în schimb, în cele din urmă a existat o victorie reală în deplasare - și asta a avut legătură și cu Havertz. Mai târziu, în a doua repriză, avea să stea din nou în același loc din suprafața de pedeapsă și să facă lucrurile pe care le fac apărătorii.

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 24 de ani a fost împins în spate de noul selecționer al echipei naționale ca o surpriză totală. După minutul 5, era clar că Julian Nagelsmann nu putea greși. Timp de 36 de minute, el a fost vindecătorul miraculos pentru echipa DFB, care fusese atât de lovită în ultimii ani. Apoi, torțele s-au aprins pe Stadionul Olimpic. Mii de licurici s-au aprins în jurul stadionului final al Campionatului European din 2024, transformându-l în curând pe Nagelsmann într-un antrenor obișnuit.

"Nu atât de complex"?

Nagelsmann a declarat la preluarea mandatului că stilul de joc al echipei naționale "nu va fi la fel de complex ca în fotbalul de club". Mai degrabă, ar fi conceput pentru a "oferi stabilitate jucătorilor". Fără instrucțiuni complexe, dar cu un succes răsunător. Aceasta a fost promisiunea sa.

Așa a arătat împotriva Turciei: În sistemul 4-2-2-2-2, Havertz a jucat fundaș stânga, împingând mereu în sus, cu Joshua Kimmich și Ilkay Gündogan, care nu sunt chiar cunoscuți ca fiind limpezi, în fața celor patru fundași pentru a împinge jocul pentru mijlocașii ofensivi Florian Wirtz și Julian Brandt. Kimmich a jucat și pentru Leroy Sané, pe care l-a căutat mereu. Iar Niclas Füllkrug era chiar în față, în centru, alergând la tot ce trebuia alergat, în timp ce Sané lucra totul. A fost în spate și în față, iar în minutul 38 nu a fost suficient în spate. Fundașul dreapta Benjamin Henrichs avansase, o minge lungă l-a depășit pe Sané și a căzut la adevăratul fundaș stânga Ferdi Kadioglu.

Acesta avansase, dar a trimis sec mingea la colțul scurt. Kevin Trapp a încercat totul, dar degetele sale nu au putut să devieze decisiv șutul. Licuricii din minutul 36 s-au transformat într-o sărbătoare. Flăcările pirotehnice solitare s-au aprins, iar stadionul a fost supus unui test de volum. Un al doilea a urmat la scurt timp după aceea. O pasă lungă de la fostul Schalker Kaan Ayhan a traversat terenul de pe partea dreaptă, Henrichs a intrat în teren și Kenan Yildiz, în vârstă de 18 ani, a apărut în spatele său.

Născut la Regensburg, el a trecut de la Bayern Munchen la Juventus din Italia în vara anului 2022 și a fost convocat pentru prima dată la naționala Turciei după doar cinci meciuri. "Am jucat pentru Turcia de la U17 și sunt foarte mândru de asta. Germania nu m-a abordat niciodată, nu m-a contactat niciodată. De aceea nu a existat nicio opțiune, nu s-a pus problema", a declarat el recent. În al doilea minut de întrerupere a meciului, el s-a aflat liber în suprafața de pedeapsă și a marcat un gol de clasă mondială. A trimis mingea la colțul lung cu toată forța. Aceasta a trecut printre bara transversală și stâlp și apoi a zburat în poartă.

Stadionul a sărbătorit până la pauză, iar la scurt timp după pauză, câțiva fani ai echipei turcești s-au luat la bătaie într-unul dintre blocuri. Aceasta s-a despărțit și Germania a revenit. Wirtz a lăsat să se înțeleagă ce va însemna într-o zi pentru echipa națională. A luat mingea de pe linia mediană, a mers cu ea spre suprafața de pedeapsă și l-a găsit pe Füllkrug. Acesta a marcat. Al zecelea său gol în cel de-al doisprezecelea meci internațional. Dar unul care nu a putut face nimic pentru a schimba a cincea înfrângere în rochia DFB.

Prea multă imaginație?

Pentru că fundașul central Abdülkerim Bardakci apăruse în suprafața de pedeapsă germană în minutul 68, adusese o minge și Havertz a întins brațul. Meciul a continuat o vreme, dar când mingea a ieșit din joc, VAR a intervenit, iar arbitrul Bartosz Frankowski s-a îndreptat spre linia de tușă în aplauzele publicului. Poate că în capul lui Nagelsmann a răsunat cântecul care de obicei răsună pe stadioanele din țară în acest moment. Poate că el cânta în secret "Ne distrugeți sportul". Nu contează: Veysel Sari a ieșit să execute penalty-ul, Trapp a zburat în colțul din dreapta și din nou degetele lui au fost prea slabe.

În minutul 71, scorul era 2:3 și, în ciuda atacurilor furioase și a numeroaselor contraatacuri ale Turciei, nimic nu avea să se schimbe. Henrichs a salvat o singură dată în cea mai mare urgență, cu o intrare în alunecare lângă linia mediană a lui Sari (74'), iar echipa DFB a ratat de mai multe ori golul egalizator. Brandt nu a reușit să înscrie cu un șut slab (73'), iar Gnabry a ratat o pasă de la Sané (86').

În cel de-al treilea meci sub comanda lui Nagelsmann, naționala a suferit o înfrângere care dădea de gândit în fața unei echipe turcești care începuse cu o echipă B după calificarea la Campionatul European. Nici măcar experimentul Havertz nu a putut schimba această situație, chiar dacă noul selecționer național a readus puțină imaginație în rutina zilnică. Poate că a fost prea multă. Fanilor turci nu le-ar fi putut păsa mai puțin. Și-au fluturat steagurile, au pornit focuri de artificii și s-au îmbrățișat între ei. Victorie în deplasare la meciul de acasă de la Berlin.