SportȘtiritenis

Iga Swiatek, nr. 1 mondial, se califică în finala de la Roland Garros după o victorie în fața Daria Kasatkina

Un as a pecetluit locul lui Iga Swiatek în finala Roland Garros - de nejucat și, în cele din urmă, de neînvins, așa cum a fost în ultimele 34 de meciuri.

În ianuarie, Swiatek a ajuns în semifinalele Australian Open..aussiedlerbote.de

Seria de 34 de meciuri câștigate de Swiatek este cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere din circuitul feminin, de la cea a Serenei Williamsdin 2013. Dacă Swiatek va câștiga finala, va egala recordul lui Venus Williams din secolul 21, de 35 de victorii consecutive, stabilit în 2000.

În această ultimă victorie, jucătoarea în vârstă de 21 de ani a desființat-o complet pe Daria Kasatkina, cap de serie numărul 20, cu 6-2 6-1 într-o oră și patru minute, pentru a ajunge în a doua sa finală la Roland Garros, unde se va confrunta fie cu Coco Gauff, fie cu Martina Trevisan.

Poloneza a câștigat primul său titlu de Grand Slam la Roland Garros în 2020, când a învins-o pe Sofia Kenin cu 6-4 6-1.

"Încerc să tratez fiecare meci în același mod", a declarat Swiatek după meci. "Dacă îmi dau seama că este unul dintre cele mai importante meciuri ale sezonului, mă stresează, așa că încerc să mă concentrez doar pe o sarcină și ascult muzică".

A fost a patra oară când cei doi jucători s-au confruntat anul acesta, iar în precedentele trei ocazii, Swiatek a ieșit învingător.

Daria Kasatkina a reușit 10 lovituri câștigătoare pe parcursul meciului, în timp ce Swiatek a reușit 22.

Kasatkina a ținut inițial pasul cu fenomenul polonez, egalând-o la 2-2 în primul set, înainte ca Swiatek să ia 10 din următoarele 11 game-uri pentru a închide meciul.

Dominația sa a fost atât de mare încât numărul 1 mondial a cedat doar două puncte pe primul serviciu în primul set, în timp ce Kasatkina, care nu a pierdut niciun set în tot turneul, și-a văzut forehandul cedând sub presiune și a admis 24 de erori neforțate.

În total, Swiatek a cedat doar 11 puncte pe serviciul ei în tot meciul, iar patru dintre acestea au venit în singurul game în care a fost ruptă. Serviciul lui Kasatkina s-a descurcat mai puțin bine și a fost rupt de cinci ori în timpul meciului.

"Este mai ușor să joci meciuri cu acest tip de sprijin", a declarat Swiatek în fața unui public entuziast pe Philippe-Chatrier. "L-am avut în toate locurile în care am jucat anul acesta.

"Încă mă surprinde, deoarece când am început, imediat după primul meu an a fost Covid și nu eram sigur câți polonezi vor veni, așa că încă mă surprinde."

Finala feminină de la Roland Garros este programată sâmbătă.