Hummels se transformă în țap ispășitor la BVB

Cuvinte clare din partea antrenorului Terzić

A fost a treia eliminare a lui Hummels în 16 ani în Bundesliga..aussiedlerbote.de

Dortmund a câștigat doar unul din ultimele șase meciuri din Bundesliga, iar înfrângerea cu Leipzig este de două ori mai amară: distanța față de locurile din Liga Campionilor se mărește, iar Mats Hummels va fi suspendat săptămâna viitoare. Apărătorul consideră că cartonașul roșu primit mai devreme a fost decisiv pentru meci.

Mats Hummels jucase doar 15 minute în meciul de top al etapei a 14-a din Bundesliga când a fost eliminat. El a fost nevoit să facă acest lucru deoarece arbitrul Sven Jablonski și-a revizuit evaluarea faultului asupra lui Loïs Openda, care oricum avea consecințe grave, cu ajutorul asistentului video: în afara suprafeței de pedeapsă în loc de în interiorul acesteia, lovitură liberă în loc de penalty, cartonaș roșu în loc de avertisment. Borussia Dortmund nu numai că a fost nevoită să joace cele 75 de minute rămase, plus timpul de întrerupere, în inferioritate numerică, dar și fără fundașul său aflat în formă.

Imediat după meci, Hummels a comentat amarul rezultat de egalitate 3:2 în duelul de urmărire cu Rasenballsport Leipzig: "Înfrângerea este din vina mea, nu trebuia niciodată să cad pentru o intrare și să-i las pe băieți pe teren cu un om mai puțin timp de 80 de minute". Jucătorul de 35 de ani și-a asumat responsabilitatea pentru faptul că BVB se află pe locul cinci în clasament și la patru puncte de locurile din Liga Campionilor chiar înainte de pauza de iarnă. Prestația energică a colegilor săi, care au presat în zadar pentru egalare în ultimele etape, nu a schimbat cu nimic această situație: "Un mare compliment fanilor și echipei pentru moralul lor de astăzi."

Antrenorul Edin Terzić nu a vrut să se dezică atunci când a fost întrebat despre scenă și despre evaluarea lui Hummels la canalul de televiziune cu plată Sky: "Cred că putem să o lăsăm așa." Internaționalul însuși știa "că nu putea să coboare acolo - nu în acea acțiune și mai ales nu în acel minut de joc". Pentru că "până la cartonașul roșu, am fost echipa mai bună". Terzić și-ar fi dorit ca Hummels să nu-l fi încălecat, "atunci ar fi trebuit să ne asumăm riscul, să înghițim golul primit și să continuăm să jucăm cu unsprezece jucători". În faza finală a unui meci, o astfel de acțiune este mai probabilă: "Dar nu atât de devreme".

Cu toate acestea, antrenorul principal de 41 de ani a fost și el criticat în repetate rânduri: Dortmund a câștigat doar unul dintre ultimele șase meciuri de campionat, inclusiv meciul zero cu Leipzig, care nu a fost deloc remarcabil. În cazul în care Leverkusen va câștiga duminică la Stuttgart, diferența dintre BVB și primul loc va crește la 13 puncte. Borussia a pierdut meritat de două ori în fața lui VfB, miercuri, în cupă, și în urmă cu puțin mai puțin de patru săptămâni, în campionat, ambele prestații alimentând discuții despre abordarea prea distructivă a echipei.

Cu toate acestea, Terzić a fost încrezător ca de obicei: "Ne vom ridica. Am dovedit-o, o vom dovedi și vom reuși încetul cu încetul să facem față la mai puține eșecuri". Următoarea șansă de a face acest lucru va veni miercuri, în Liga Campionilor, când vor înfrunta Paris St Germain (21:00/DAZN și live ticker pe ntv.de) pentru câștigarea grupei. Galben-negrii au deja asigurată calificarea, iar o victorie ar putea chiar propulsa ansamblul stelar din capitala Franței în Europa League. Cu Hummels, care va trebui apoi să-și ispășească suspendarea weekendul viitor, în meciul din Bundesliga, în deplasare la Augsburg.