După autogolul portarului - HSV revine din urmă în fața lui St. Pauli - Spectacolul Millerntor se încheie 2:2

În ciuda celui mai curios autogol din istoria derby-ului orașului Hamburg, marcat de portarul Daniel Heuer Fernandes, HSV a evitat totuși înfrângerea în meciul exploziv de la FC St. Pauli. Grație rezultatului de 2:2 (0:2) în meciul de top al celei de-a 2-a ligi germane, echipa antrenorului Tim Walter a salvat cel puțin un punct față de liderul ligii vecine în cea de-a 110-a ediție a campionatului orașului și a evitat un eșec în lupta pentru promovare. Cu toate acestea, HSV trebuie să se teamă pentru locul al doilea după cea de-a 15-a etapă. Kiezclubul neînvins (31 de puncte) are încă trei puncte avans față de rivalii săi.

Portarul lui HSV, Heuer Fernandes, a asigurat scena meciului în fața a 29.153 de spectatori pe stadionul Millerntor, care a fost complet. În minutul 27, oaspeții au primit o lovitură scurtă prin Stephan Ambrosius și Guilherme Ramos. După ce Ramos i-a pasat lui Heuer Fernandes, mingea a ricoșat chiar în fața porții.

Portarul a vrut să scoată mingea din suprafața de pedeapsă, dar, în schimb, a trimis mingea în propria poartă și a făcut 2-0. A fost primul autogol al portarului de 31 de ani în cel de-al 180-lea meci al său în liga secundă. Căpitanul lui St. Pauli, Jackson Irvine (15 ani), își adusese echipa în avantaj după o lovitură de colț. Golgeterul Robert Glatzel (58) și Immanuel Pherai (60) au compensat în decurs de două minute greșeala portarului lor și au salvat un punct.

St. Pauli vs. HSV: Derby-ul de la Hamburg se încheie cu o remiză meritată

Jucătorii antrenorului Fabian Hürzeler au dominat partida încă de la început, părând mai maturi și mai buni din punct de vedere al jocului. Doar acțiunile clare de atac au fost rare. Totuși, HSV a dezamăgit inițial și a părut să continue prestațiile dezamăgitoare din deplasare din acest sezon pe stadionul Millerntor, aflat la doar șapte kilometri de Volkspark.

După pauză, căderile de zăpadă au îngreunat condițiile de joc. Vizitatorii au făcut față mai bine suprafeței alunecoase și au egalat prin dubla reușită a lui Glatzel și Pherai. Jocul a devenit mai deschis. În cele din urmă, remiza a fost echitabilă.