SportȘtiritenis

Holger Rune îl învinge pe Novak Djokovic într-un sfert de finală ploios la Openul Italiei

Pregătirile lui Novak Djokovic pentru Openul Franței au primit o nouă lovitură miercuri, deoarece numărul 1 mondial a fost învins de Holger Rune în sferturile de finală ale Openului Italiei.

Novak Djokovic părăsește terenul după ce a pierdut meciul din sferturile de finală împotriva....aussiedlerbote.de
Novak Djokovic părăsește terenul după ce a pierdut meciul din sferturile de finală împotriva danezului Holger Rune..aussiedlerbote.de

Rune, în vârstă de 20 de ani, s-a impus în condiții de ploaie, în condițiile în care ploaia continuă să afecteze jocul de la Roma, câștigând cu 6-2 4-6 6-2 și obținând a doua victorie consecutivă în fața lui Djokovic, după cea din finala Mastersului de la Paris din noiembrie.

Va fi pentru prima dată din 2004 încoace când nici Djokovic și nici Rafael Nadal nu vor fi în finala Openului Italiei, potrivit ATP.

"Este cu adevărat o victorie importantă pentru mine", a declarat Rune, numărul 7 mondial, pentru ATP Tour. "Evident, am făcut-o și anul trecut la Paris, dar fiecare meci este o provocare uriașă pentru mine când joc împotriva lui Novak. Este unul dintre cei mai mari care au jucat vreodată acest sport.

"Știam că trebuie să fiu la cel mai bun nivel al meu... și am fost astăzi. Sunt super mândru de mine și m-am bucurat de fiecare moment pe teren. Rămân umil, bineînțeles. Mai am multe de realizat. Cred că ar trebui să fii mereu umil. Cred că sunt, așa sper și sper ca oamenii să mă vadă așa.

Novak Djokovic l-a înfruntat pe Cam Norrie în meciul lor din 16-imile de finală ale Openului Italiei.

"Sunt o mare luptătoare pe teren și las totul când îmi joc meciurile. Sunt super mândră că am reușit să obțin victoria astăzi. A trebuit să lupt din greu și să joc cel mai bun tenis al meu. Un credit uriaș pentru Novak, sunt un mare fan al lui. Este o mare sursă de inspirație și îi doresc toate cele bune."

Înfrângerea marchează un alt turneu dezamăgitor pe zgură pentru Djokovic, care nu a reușit acum să treacă de sferturile de finală în cele trei turnee pe care le-a disputat pe suprafața roșie înainte de Openul Franței, care începe pe 28 mai.

Sârbul, de șase ori campion la Roma, a părut, de asemenea, să se lupte fizic în timpul meciului și a avut nevoie de un time-out medical înainte de a câștiga setul al doilea după o întârziere din cauza ploii.

Holger Rune sărbătorește după ce l-a învins pe Novak Djokovic.

Djokovic a revenit pe teren după ce a lipsit de la recentul Madrid Open din cauza unei accidentări la cot, iar cel care a fost de 22 de ori campion de Grand Slam a părut în continuare mult sub nivelul său cel mai bun.

Cu toate acestea, meritul trebuie să îi revină lui Rune pentru o performanță strălucită care îi va consolida locul printre pretendenții la titlu la Roland Garros.

Danezul, aflat la prima sa participare la Openul Italiei, va juca fie cu Casper Ruud, fie cu Francisco Cerundolo în semifinale, în timp ce tânărul de 20 de ani merge în căutarea celui de-al doilea titlu Masters 1000 din carieră.