Hertha BSC câștigă o confruntare memorabilă în cupă

HSV pierde la penalty-uri

Fabian Reese a jucat un rol important în victoria lui Hertha..aussiedlerbote.de

Hertha BSC și Hamburger SV oferă o luptă palpitantă de cupă sub lumina reflectoarelor de pe Stadionul Olimpic. Scorul a fost 3:3 după 120 de minute - Hertha s-a impus cu 5:3 la penalty-uri, cu portarul Tjark Ernst și atacantul Fabian Reese ca principali protagoniști.

Un Fabian Reese în formă de gală, o vedetă a internetului pe teren - și Tjark Ernst ca erou în thriller-ul penalty-urilor: într-o seară de cupă nebună, Hertha BSC a ajuns în sferturile de finală ale Cupei DFB pentru prima dată din 2016 și poate visa să ajungă în finală pe propriul stadion. Echipa antrenorului Pal Dardai s-a impus la penalty-uri cu 5:3 în fața celor de la Hamburger SV, într-o partidă memorabilă din 16-imile de finală.

Ernst a devenit omul serii în duelul de la penalty, când a apărat șutul lui Ransford-Yeboah Königsdörffer. Reese a făcut totul clar cu ultima lovitură. După 120 de minute, scorul a fost 3:3 (2:2, 1:2), după ce Reese (21, 90) și Jonjoe Kenny (120) au marcat pentru Hertha și Immanuel Pherai (31), Laszlo Benes (43) și Königsdörffer (102) pentru HSV.

Este deja cel mai reușit parcurs de Hertha în cupă din sezonul 2015/2016, când berlinezii au pierdut doar în semifinale în fața Borussiei Dortmund. Visul de a ajunge în finala de acasă, pe Stadionul Olimpic, pe 25 mai anul viitor, este viu și bine. Doar a doua echipă din 1993 a mai primit această onoare, când echipa din liga regională de atunci a pierdut cu 0:1 în fața lui Bayer Leverkusen.

"Este o zi de miercuri crem, un meci de top"

"Este o miercuri crem, un meci de top", a declarat antrenorul Hertha, Pal Dardai, înaintea meciului: "Este sus sau jos". Iar fanii berlinezi au dat tonul încă de la început, aprinzând focuri de artificii în curba de est înainte de startul meciului, aruncând scântei. Atmosfera incendiară a fost transferată pe teren doar într-un ritm lent.

Vizitatorii au combinat bine doar ocazional în fața porții, înainte de a se bloca pe un picior berlinez - iar Hertha? Cantitatea mare de posesie a dus inițial la puține pericole până când Reese a dat drumul la căldură. Atunci când apărarea lui Hamburg nu a reușit să respingă o centrare a lui Florian Niederlechner, atacantul născut la Kiel a șutat mai întâi în stâlp și apoi în plasă.

În acest moment, a fost nevoie de un efort individual pentru replică, deoarece apărarea lui Hertha a apărat compact toate eforturile de până atunci. Pherai, care anterior nu reușise să-l învingă pe portarul Hertha, Tjark Ernst, nu i-a dat nicio șansă portarului de această dată cu un șut de la 25 de metri. Dintr-o dată, HSV s-a trezit! După o centrare de la Andras Nemeth, Benes (41) a șutat mai întâi puțin pe lângă poartă, pentru ca două minute mai târziu să șteargă praful. Ernst a permis ca o centrare a lui Levin Öztunali să fie deviată în picioarele lui Benes.

Vedeta internetului Nader El-Jindaoui își sărbătorește debutul la profesioniști

După pauză, a doua repriză a început mult mai viguros decât prima. Benes a surprins Berlinul, care a rămas agil prin Reese, cu un corner la post (49'). Fundașul central Haris Tabakovic, în vârstă de 26 de ani (52'), l-a găsit pe concitadinul său cu o centrare frumoasă din afara careului, dar a fost respins de portarul de cupă al lui Hamburg, Matheo Raab. Înlocuitorul numărului unu, Daniel Heuer Fernandes, a degajat chiar cu capul când Reese (64) a încercat dintr-un unghi ascuțit.

Pentru ultimul șut, Dardai l-a introdus pe internet pe Nader El-Jindaoui, care își făcea debutul la profesioniști. Atacantul, care este urmărit de milioane de oameni pe internet, a fost înlocuit în minutul 80. Reese a fost cel care a salvat-o pe Hertha în prelungiri. Acolo, Königsdörffer i-a readus pe vizitatori în avantaj. Dar în ultimul minut al prelungirilor, Kenny a dat lovitura și a forțat decizia din penalty.