Grație unei gale Gregoritsch: Freiburg avansează în faza eliminatorie

După 14 încercări, seceta golurilor s-a terminat - și cum: Michael Gregoritsch îi oferă lui SC Freiburg un hat-trick în Europa League și un ultim meci pentru câștigarea grupei.

Câștigătorul meciului pentru Freiburg, cu un hat-trick în prima repriză: Michael Gregoritsch (l).....aussiedlerbote.de
Câștigătorul meciului pentru Freiburg, cu un hat-trick în prima repriză: Michael Gregoritsch (l). Foto:.aussiedlerbote.de

Europa League - Grație unei gale Gregoritsch: Freiburg avansează în faza eliminatorie

Michael Gregoritsch își pusese deja o căciulă călduroasă și o geacă groasă, dar nu a ratat mingea de meci pentru hat-trick-ul său. Austriacul, până atunci nefericit, a pus capăt în mod impresionant secetei sale de goluri și a asigurat SC Freiburg un loc în Europa League în această iarnă.

Internaționalul austriac a marcat în minutele 3, 8 și 36 ale victoriei cu 5:0 (4:0) în fața lui Olympiakos Pireu. A fost primul său gol pentru Sport-Club în acest sezon, în al 15-lea său meci competițional. De asemenea, el a dat și pasa decisivă pentru golul lui Kiliann Sildillia (42'). Ultimul gol a fost marcat de Ritsu Doan (77).

Cu a patra victorie în cinci meciuri, Freiburg este deja calificată cu bine în faza eliminatorie, înaintea ultimului meci din grupă, cu West Ham United. Cele două cluburi se vor întâlni la Londra, pe 14 decembrie, pentru a decide cine câștigă grupa, ceea ce ar însemna un loc direct în 16-imile de finală.

Streich: "O seară minunată, incredibil de frumoasă"

"Gregerl are o perioadă atât de grea, accidentări și tot felul de lucruri. Apoi marchează un 1-0 ca acela, pur și simplu de clasă mondială. A marcat trei goluri, a jucat bine", l-a lăudat antrenorul lui Freiburg, Christian Streich, pe canalul de televiziune RTL+, adăugând: "O seară grozavă, incredibil de frumoasă. Am avut acum câteva meciuri frumoase în cupele europene și am marcat goluri. Fiecare meci din Cupa Europeană este ceva special pentru noi".

Freiburg ar trebui să se deplaseze în capitala Angliei, dar și la următorul meci din Bundesliga, duminică (15.30/DAZN), la FSV Mainz 05, cu o mare parte de încredere în sine - datorită startului de vis împotriva Pireului. Gregoritsch a fost la locul potrivit pentru o centrare deviată și și-a pus inteligent corpul în fața lui Panagiotis Retsos. După ce a ratat multe ocazii în acest sezon, jucătorul de 29 de ani a pus capăt seriei negative.

Și la doar cinci minute după ce a preluat conducerea, Gregoritsch și-a arătat forțele pentru a doua oară în această seară ploioasă. De data aceasta, el a fost la îndemână pentru a înscrie cu capul după o lovitură de colț. Grecii au reacționat în stare de șoc. Doar o victorie le-ar fi dat șanse de a progresa, dar vizitatorilor le-a lipsit precizia în ultima treime. Freiburg a controlat meciul în fața a 34.000 de spectatori și a sărbătorit din nou după cel de-al treilea gol al lui Gregoritsch.

Sildillia mai adaugă un gol înainte de pauză

Dar prima repriză încă nu se încheiase. Freiburgul a combinat acum cu poftă prin apărarea acum foarte accidentată, până când Gregoritsch a găsit libera Sildillia - 4:0.

Antrenorul Christian Streich și-a frecat ochii de uimire la următoarea gală de pe scena europeană. Cel mai recent, Sport-Clubul învinsese și Bačka Topola cu 5:0.

O a doua repriză fără evenimente

Gazdele au coborât o treaptă după pauză datorită avantajului clar obținut, iar Streich a decis să odihnească câțiva jucători cheie după puțin peste o oră - Gregoritsch a fost și el eliminat în aplauzele publicului.

Nu s-a întâmplat aproape nimic în zonele de pedeapsă. Freiburg nu a făcut mai mult decât era necesar și nu a pus probleme în fața celor 47 de ori campioni ai Greciei, care au fost inferiori din toate punctele de vedere. Ultimul gol al unui meci dezechilibrat a fost marcat de Doan.