Golden State Warriors învinge Orlando Magic și întrerupe o serie de trei meciuri, după 36 de puncte ale lui Steph Curry

Condusă de superstarul Steph Curry, Golden State Warriors a pus capăt unei serii de trei înfrângeri consecutive cu o victorie pe teren propriu, marți, cu 121-115, în fața lui Orlando Magic.

Dario Šarić, atacant la Warriors, trece pe lângă Paolo Banchero..aussiedlerbote.de

Curry a marcat 36 de puncte, cu 60% la aruncările din acțiune și patru coșuri, pentru a deschide anul 2024 cu o victorie. De asemenea, dublul MVP a contribuit cu șase pase decisive și patru recuperări în această seară.

"Steph a fost uimitor", a declarat după meci antrenorul lui Warriors, Steve Kerr. "Dar Steph este întotdeauna uimitor. Chiar și atunci când nu înscrie 36 de puncte, doar atenția pe care o atrage în defensivă, ceea ce face pentru o apărare adversă, modul în care deschide terenul, este un jucător remarcabil. Chiar s-a pus pe picioare într-o seară în care aveam nevoie de el."

Orlando a menținut una dintre cele mai stricte apărări din ligă în acest sezon, dar nu a putut să țină în frâu o ofensivă a Warriors care a fost în plină desfășurare.

Atacantul în al treilea an Jonathan Kuminga - care a trecut recent în echipa de start după suspendarea pe termen nelimitat a lui Draymond Green - a avut 19 puncte, în timp ce Klay Thompson, de cinci ori All-Star, a înscris 15 puncte.

Fundașul veteran Chris Paul și debutantul Trayce Jackson-Davis au avut 12, respectiv 10 puncte, toți cei cinci titulari ai lui Warriors marcând pentru prima dată în acest sezon în cifre duble.

Dario Šarić, atacant la Warriors, trece pe lângă Paolo Banchero.

Curry a marcat opt puncte consecutive pentru Warriors într-o explozie în al doilea sfert, înainte de a înscrie un coș de trei puncte și de a obține un fault pentru un joc de patru puncte spre finalul reprizei secunde.

În ciuda abilității de a înscrie a lui Golden State în această seară, Magic a reușit să mențină meciul aproape pe tot parcursul meciului, fundașul lui Orlando Gary Harris reușind o triplă la pauză pentru a egala la 55.

Un al treilea sfert în care Warriors au depășit Orlando cu șase puncte a fost suficient pentru a trece de linia de sosire și a părăsi Chase Center cu victoria la limită.

Rookie-ul anului în exercițiu, Paolo Banchero, a marcat 27 de puncte și a prins 12 recuperări pentru Magic, în timp ce Franz Wagner a avut 25 de puncte. Orlando are acum 19-14 în acest sezon și se află pe locul cinci în Conferința de Est.

Între timp, Warriors au 16-17 în acest an, ceea ce îi plasează pe locul 11 în Vest și la marginea unui loc în turneul play-in. Deși s-au ales cu victoria, nu au fost numai vești bune pentru Dubs, deoarece l-au pierdut pe Gary Payton II în al doilea sfert după ce s-a accidentat la tendonul de la picior. Payton a jucat doar al doilea meci după ce a lipsit o lună din cauza unei accidentări la gambă.

El intră pe lista de absenți a lui Golden State alături de Green, care a fost suspendat în decembrie după ce l-a lovit pe centrul lui Phoenix Suns Jusuf Nurkić în timpul unui meci. El nu are o dată de revenire programată și nu a fost văzut în instalația echipei, a declarat Kerr reporterilor după meci, deși a spus că a păstrat legătura cu Green prin mesaje.

Următoarea etapă pentru Warriors este o vizită a campioanei NBA, Denver Nuggets, joi, în timp ce Magic se va deplasa miercuri la Sacramento pentru a înfrunta pe Kings.