Giannis Antetokounmpo conduce Milwaukee Bucks la o victorie dramatică, 120-119, în prelungiri, în fața lui Brooklyn Nets

Giannis Antetokounmpo a devenit joi cel mai bun marcator din toate timpurile al echipei Milwaukee Bucks, după ce și-a inspirat echipa la o victorie la limită în prelungiri în fața celor de la Brooklyn Nets.

Giannis Antetokounmpo a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile al francizei lui Bucks,....aussiedlerbote.de
Giannis Antetokounmpo a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile al francizei lui Bucks, joi, împotriva lui Brooklyn Nets..aussiedlerbote.de

"Monstrul grec" a marcat un număr impresionant de 44 de puncte și a adăugat 14 recuperări și șase pase decisive în 39 de minute de joc, iar echipa sa a obținut o victorie cu 120-119 la New York.

Jucătorul în vârstă de 27 de ani a reușit 14 din cele 21 de aruncări și a depășit recordul precedent al lui Kareem Abdul-Jabbar, 14.211 puncte.

Antetokounmpo a dus meciul în prelungiri și a doborât recordul, după ce a marcat o aruncare de trei puncte cu 18,7 secunde rămase din timpul regulamentar și apoi a înscris aruncări libere care au decis egalarea cu trei secunde înainte de finalul meciului.

"Schimb povestea", a spus el, susținând că nu a știut când a doborât recordul. "Nu vreau să fiu doar tipul care face dunk-uri și aleargă".

"Nu prea contează, pentru că, la sfârșitul zilei, dacă nu ai un sezon de succes [...] nimeni nu-și va aminti acest lucru.

"Vreau ca eu însumi să rămân umil. Cu cât devin mai umil, cu cât rămân mai înfometat, cu atât mai multe lucruri pot realiza."

Fundașul lui Bucks, Jrue Holiday, a adăugat: "Acesta este cu siguranță MVP-ul".

"Și-a îmbunătățit foarte mult jocul și asta s-a văzut - de la linia de aruncări libere la fadeaway și la aruncarea de trei puncte. De la anul trecut la anul acesta, este mult mai bun. Am simțit că și noi, într-un fel, agățându-ne de coada lui în acest fel, ne dă încredere", a declarat Holiday în fața presei.

În ciuda eroismului lui Antetokounmpo, starul din Brooklyn, Kevin Durant, a avut șansa de a câștiga pentru Nets.

Durant a înregistrat 26 de puncte, șapte recuperări și 11 pase decisive pentru echipa gazdă, dar a ratat o încercare de trei puncte în ultima secundă în timpul prelungirilor, care ar fi adus victoria.

Dar Bucks au supraviețuit și au câștigat acum 12 din ultimele 15 meciuri.