SportȘtirifotbaldfbU21emcalificare

Germania U21 cu o victorie obligatorie: 4:1 cu Estonia

Youssoufa Moukoko, autorul golului Germaniei, sărbătorește golul său care a dus scorul la 2-0..aussiedlerbote.de

Fotbaliștii germani U21 rămân în cursă în preliminariile Campionatului European. În victoria cu 4:1 (1:0) împotriva Estoniei la Paderborn, echipa antrenorului Antonio Di Salvo a sărbătorit a treia victorie în trei meciuri. Acest lucru oferă echipei DFB șansa de a face un pas important spre victoria în grupă împotriva Poloniei, marți (18:00/ProSiebenMaxx). Polonezii au jucat cu un meci mai mult și au 12 puncte în cont.

În fața celor 5.493 de spectatori de la Paderborn, Maximilian Beier, de la Hoffenheim, a dat echipei sale un avantaj meritat la pauză (minutul 39), după o cursă lungă și zadarnică. După pauză, Youssoufa Moukoko, de la Dortmund, a mărit avantajul la 2:0 (53'), înainte ca outsiderii să reducă din senin diferența la 1:2 prin Danil Kuraksin (64'). Rocco Reitz de la Gladbach a făcut apoi totul clar (88./90.+4).

Cele nouă câștigătoare ale grupelor și cele mai bune trei ocupante ale locurilor secunde ale grupelor se vor califica la turneul final, care va avea loc în Slovacia în 2025. Celelalte șase ocupante ale locurilor secunde din grupe vor concura în play-off pentru a determina ultimele trei finaliste.