Germania se zbate spre primul său titlu de campioană mondială U17

Final de senzație în penalty-uri

Paris Brunner transformă penalty-ul și face 1:0..aussiedlerbote.de

Echipa antrenorului Christian Wück intră în istorie: DFB Juniors devine prima echipă germană de fotbal U17 care câștigă titlul de campioană mondială. În finala împotriva Franței, au lăsat să le scape un avantaj de 2:0 și au fost mult timp în inferioritate numerică. Decizia se ia doar la penalty-uri.

Pentru prima dată în istorie, o echipă națională germană de fotbal U17 a câștigat Cupa Mondială. Echipa antrenorului Christian Wück a învins Franța cu 4:3 la penalty-uri în finala de la Surakarta/Indonezia; după 90 de minute și timpii de odihnă, scorul a fost 2:2 (1:0). Germania a cedat la egalitate, 2-2, după ce Winners Osawe a fost eliminat în minutul 69, dar a salvat egalitatea la penalty-uri.

Paris Brunner (29 ani, penalty) a marcat pentru echipa DFB, care câștigase toate cele șapte meciuri din turneu, și a făcut 1-0, după ce s-a dovedit pe video că Bilal Yalcinkaya fusese lovit la picior de fundașul stânga Aymen Sadi. Cu toate acestea, a fost nevoie de mai multe minute pentru a studia imaginile televizate.

Căpitanul Noah Darvich (51') a majorat avantajul la 2-0, dar Saimon Bouabre (53') a fost aproape de a înscrie imediat golul egalizator pentru Franța. Mathis Amougou (85) a dus scorul la 2:2 pentru francezi. Mijlocașul german Osawe (69) a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

În urmă cu exact șase luni, la Campionatul European U17, Germania câștigase și ea finala în fața francezilor, atunci la penalty-uri. În drumul spre finală, echipa DFB învinsese, printre altele, Spania și Argentina.

Acesta este doar al doilea titlu mondial din istoria echipelor naționale U ale DFB: în 1981, echipa U20 condusă de Roland Wohlfarth, Michael Zorc și Ralf Loose a câștigat titlul. Alte două finale ale Cupei Mondiale, în 1985 (U16) și 1987 (U20), au fost pierdute de echipele U germane.