Fotbalistul piteștean Elversberg ia cu asalt locul trei în divizia a doua

St. Pauli întoarce meciul la Rostock

Promovata Elversberg a sărbătorit a patra victorie din ultimele cinci partide..aussiedlerbote.de

Schimbarea antrenorului de la Osnabrück nu are niciun efect: VfL rămâne fără victorie pentru a șaptea oară consecutiv și, prin urmare, ocupă ultimul loc în clasament. Liderul St. Pauli învinge la Hansa Rostock după ce s-a distanțat la limită, în timp ce SV Elversberg învinge SC Paderborn.

Hansa Rostock - FC St. Pauli 1:3 (1:3)

Liderul FC St. Pauli mărșăluiește cu încredere spre campionatul de toamnă în a 2-a Bundesliga. Echipa din Kiez, care rămâne neînvinsă, a întors un deficit de 3-2 (3-1) în duelul nordic de la Hansa Rostock și a obținut a patra victorie în deplasare a sezonului într-un stil impresionant. Repetiția generală reușită pentru meciul la vârf de vineri (1 decembrie/18.30/Sky și în live ticker pe ntv.de) împotriva vicecampioanei Hamburger SV înseamnă că echipa antrenorului Fabian Hürzeler merge în derby-ul orașului cu un avans de trei puncte.

Cea de-a patra înfrângere a sezonului pentru Rostock, acasă la Ostseestadion, a pus frână luptei pentru menținerea în clasament. Prima înfrângere după patru puncte din precedentele două meciuri înseamnă că Kogge se află în continuare periculos de aproape de zona periculoasă din ultima treime a clasamentului. Echipa gazdă a avut startul sperat datorită deschiderii de scor de către Junior Brumado (9, penalty).

Dispută aprigă: St. Pauli s-a impus la limită la Rostock.

Cu toate acestea, ambițioșii vizitatori, care sunt singura echipă din divizia inferioară fără înfrângere în acest sezon, au ripostat în maniera unei echipe de top: în 14 minute după ce au fost conduși, hamburghezii au decis meciul prin golurile lui Manolis Saliakis (15), care a marcat un gol de vis, Marcel Hartel (19) și Oladapo Afolayan (23). Rostock a reușit să revină la un gol doar prin Brumado (80', penalty).

Totuși, Hansa nu a reușit să își revină suficient de mult după șocul precedent al celor trei puncte. Echipa antrenorului lui Rostock, Alois Schwartz, nu a mai reușit să pună stăpânire pe joc după aceea. Cu toate acestea, controlul oaspeților asupra jocului a făcut ca gazdele să fie în mare măsură incapabile să pregătească o revenire. Dimpotrivă: de mai multe ori înainte și după pauză, echipa încrezătoare a lui Hürzeler a avut oportunități de a majora scorul.

SV Elversberg - SC Paderborn 4:1 (1:1)

Nou-veniții de la SV Elversberg au obținut trei puncte importante în cursa pentru promovare, deși au rămas în urmă și au urcat, cel puțin temporar, pe locul trei. Formația din Saarland s-a impus cu 4:1 (1:1) în fața celor de la SC Paderborn. Sebastian Klaas (22') a profitat de un lanț de greșeli în linia de fund a lui Elversberg și i-a adus pe cei din Westfalia de Est în avantaj. Luca Schnellbacher (41/50) a întors meciul cu o dublă. Paul Stock (57') și Maurice Neubauer (61') au clarificat totul prin golurile lor.

Elversberg, care a obținut a doua victorie consecutivă după cea de pe terenul lui Schalke (2-1), a exploatat inteligent spațiile disponibile după deschiderea scorului în repriza secundă și a luat prin surprindere de mai multe ori apărarea oaspeților.

În preajma meciului, fostul internațional Max Kruse și-a încheiat vineri capitolul SCP. Potrivit clubului, contractul jucătorului de 35 de ani a fost reziliat "de comun acord". Kruse a jucat doar 194 de minute pentru Paderborn. "Ambele părți au avut o viziune diferită asupra evoluției sportive", a declarat directorul sportiv Benjamin Weber. Deoarece situația actuală "nu era satisfăcătoare pentru club și pentru jucător, ne-am despărțit", a subliniat Weber.

VfL Osnabrück - 1. FC Magdeburg 0:2 (0:1)

VfL Osnabrück a pierdut cu 0:2 (0:0) în fața echipei 1. FC Magdeburg, la debutul ca antrenor profesionist al tehnicianului Martin Heck. Predecesorul său, Tobias Schweinsteiger, fusese forțat să demisioneze înainte de pauza internațională, după ce VfL a pierdut cu 3-2 la Eintracht Braunschweig. Osnabrück a rămas fără victorie pentru al șaptelea meci la rând și este pe ultimul loc în clasament. Baris Atik (52') a deschis scorul pentru Magdeburg, care a reușit să se îndepărteze de zona retrogradării. Luca Schuler (71') a înlăturat ultimele îndoieli cu privire la golul de trei puncte pentru oaspeți.

FCM a avut o mare șansă de a prelua conducerea încă din minutul 14. Portarul lui VfL, Lennart Grill, a deviat o minge în bara transversală, dar colegul său Niklas Wiemann a deviat din păcate mingea spre propria poartă. Osnabrück s-a chinuit să își găsească ritmul. Christian Joe Conteh (25 de ani) a avut prima ocazie pentru gazde în picioare, dar nu l-a putut învinge pe portarul Dominik Reimann de la Magdeburg, dintr-un unghi ascuțit.

Gazdele s-au străduit apoi să obțină mai mult control asupra jocului. Cu toate acestea, formația din Saxonia-Anhalt a rămas mereu periculoasă cu jocul său fără fler. Vizitatorii au fost deosebit de eficienți cu jocul lor de tranziție.