SportȘtirifotbal

Fotbalistul Da'vian Kimbrough face un debut istoric la 13 ani

Fotbalistul Da'vian Kimbrough a debutat duminică pentru Sacramento Republic, marcând un moment istoric pentru sportul american la vârsta de 13 ani.

Da'vian Kimbrough își ține în mână tricoul după ce a semnat un contract cu Sacramento Republic..aussiedlerbote.de

Kimbrough a fost introdus pe teren în minutul 87 al victoriei cu 2-0 a echipei Sacramento împotriva celor de la Las Vegas Lights, devenind astfel cel mai tânăr sportiv profesionist din sporturile de echipă americane. Meciul s-a disputat în fața unui public numeros la Heart Health Park, potrivit site-ului Sacramento Republic.

În vârstă de 13 ani, șapte luni și 13 zile, Kimbrough a devenit, de asemenea, cel mai tânăr jucător profesionist de fotbal care a debutat într-un meci de competiție.

Precedentul record era deținut de Axel Kei, care a debutat la vârsta de 13 ani, nouă luni și nouă zile, pe 8 octombrie 2021, pentru Real Monarchs, împotriva lui Colorado Springs Switchbacks.

Recordul pentru cel mai tânăr sportiv profesionist din sporturile de echipă americane a fost deținut anterior de Maximo Carizzo de la New York City FC 2, un reper stabilit în 2022, a precizat clubul din Sacramento.

Sacramento Republic evoluează în campionatul USL, al doilea eșalon al fotbalului american.

Cu această victorie, Sacramento rămâne pe primul loc în Conferința de Vest.

Kimbrough a semnat cu Sacramento în august, devenind astfel cel mai tânăr sportiv profesionist din istoria sporturilor de echipă din SUA.

Kimbrough s-a alăturat lotului academiei echipei în 2021, la vârsta de 11 ani, marcând 27 de goluri în 31 de meciuri, în timp ce a fost vârful de lance al unei echipe construite din jucători cu un an mai mari decât el.

În sezonul său de debut în academia de tineret a echipei, el a jucat un rol cheie în echipa Under 13 a Republicii, care a obținut un record la nivel național de 30 de victorii și o înfrângere, inclusiv 27 de victorii consecutive la începutul sezonului.

În anul următor, cu echipa Under-14, Kimbrough a ajutat echipa să termine pe primul loc în divizia MLS Next - liga de tineret a Major League Soccer - în timp ce Republica și-a depășit adversarii cu 148-22. El a terminat cu 61 de goluri în 81 de apariții în două sezoane de MLS Next.

Sacramento mai are un meci din sezonul regulat, înainte de a juca meciul din sferturile de finală ale Conferinței de Vest pe 21 octombrie. Cu rezultatele din weekend, Sacramento va avea avantajul terenului propriu pentru acel sfert de finală, potrivit site-ului clubului.