Formula E 2017/18: Sam Bird câștigă haotic în deschiderea sezonului la Hong Kong

Sam Bird a supraviețuit unei penalizări drive-through pentru a lua steagul în carouri în cursa de deschidere a sezonului 2017/18 al Formulei E, sâmbătă, la Hong Kong.

.aussiedlerbote.de

Poveste evidențiată

Pilotul de la DS Virgin Racing a câștigat prima cursă a sezonului

Bird are acum șase victorii în carieră în Formula E

Piloții vor reveni în cursă duminică

Nico Rosberg, campionul F1 2016, salută cursa "impresionantă" de la Hong Kong

Pilotul de la DS Virgin Racing a început cursa de 43 de tururi pe locul al doilea, în spatele pole sitterului Jean-Eric Vergne, și părea să fie în control după ce l-a depășit pe francez în turul 20. Dar cursa sa a întâmpinat un obstacol atunci când a derapat în partea laterală a boxei echipei sale în timpul schimbului obligatoriu de mașini.

Eroarea l-a costat un timp minim și a revenit pe pistă în frunte înainte ca comisarii de cursă să-l sancționeze cu o penalizare pentru că nu s-a oprit în interiorul garajului.

Cu Vergne și Nick Heidfeld, clasat pe locul trei, așteptând să se năpustească, Bird a fost în pericol de a-și pierde avansul atunci când și-a ispășit penalizarea drive-through, dar a ieșit de la boxe cu câțiva metri înaintea rivalilor săi.

Acum, cu o pistă liberă în față, Vergne și Heidfeld nu au mai putut să-l oprească pe Bird să se îndepărteze, iar britanicul a ajuns în cele din urmă acasă cu un avans de aproape 12 secunde.

Vergne, pilotul Techeetah, s-a menținut pe locul al doilea - un început bun de sezon după ce a câștigat cursa de închidere a sezonului trei la Montreal - iar Heidfeld a ocupat locul al treilea, al optulea său podium în Formula E.

"Ce rezultat uimitor", a declarat Bird după aceea. "Mi-am ispășit penalizarea. Am crezut că voi (ieși) în P6 sau P7.

"Mașina a fost grozavă... nu știam la ce să ne așteptăm când am venit aici, dar ce început de an grozav".

ePrix-ul de sâmbătă a avut un start haotic când cursa a fost semnalizată cu steag roșu în turul 1, când noul coechipier al lui Vergne, Andre Lotterer, s-a lovit de bariere blocând mai mulți piloți din spatele său.

A urmat o întârziere îndelungată înainte de reluarea cursei în spatele Safety Car-ului.

Cea de-a șasea victorie a lui Bird în Formula E pune bazele a ceea ce ar putea fi o luptă serioasă pentru titlu, după ce a terminat pe locul patru în campionatul piloților în ultimele două sezoane.

Rosberg salută cursa "impresionantă" de la Hong Kong

Prima dintre cele 14 curse programate pentru sezonul patru a fost urmărită de campionul mondial de Formula 1 din 2016, Nico Rosberg.

Germanul, care s-a retras după ce l-a învins pe coechipierul său de la Mercedes, Lewis Hamilton, în urmă cu 12 luni, a fost impresionat de ceea ce a văzut.

"Este grozav să fii în Hong Kong și să te afli într-o locație specială - este impresionant să ai o cursă în mijlocul orașului", a declarat Rosberg pentru Nicki Shields, de la CNN, în cadrul emisiunii Supercharged.

"A fost grozav să văd mașinile. Sunt sigur că Formula E are un mare viitor, pentru că este atât de relevantă. Există un asemenea entuziasm pentru e-mobilitate, iar tehnologia din aceste mașini va fi în mașinile noastre de stradă de zi cu zi."

Di Grassi și Buemi se luptă

Cei doi ani precedenți au fost dominați de campionul de anul trecut Lucas di Grassi și de câștigătorul din 2015/16, Sebastien Buemi, dar ambii ar putea avea mult de lucru în acest sezon.

Vizitați CNN.com/motorsport pentru cele mai recente știri din Formula E

Di Grassi a terminat pe locul 18, după ce a fost nevoit să schimbe mașina la începutul cursei în urma unei coliziuni cu coechipierul său de la Audi Sport ABT Schaeffler, Daniel Abt.

Veștile nu au fost cu mult mai bune pentru Buemi, care a început cursa pe locul nouă și a terminat în afara punctelor, pe locul 11.

Ambii bărbați vor avea șansa de a se revanșa duminică, când piloții vor reveni pentru a doua cursă a weekend-ului.