Finalul "Double doink" al victoriei dintre Minnesota Vikings și New Orleans Saints la Londra, în cel de-al 100-lea meci internațional al NFL

Timp de trei zile pe an, strălucirea și farmecul NFL se instalează la Londra și oferă fanilor din Marea Britanie ocazia de a sărbători în persoană sportul pe care îl iubesc.

Wil Lutz ratează un field goal de 61 de yarzi în sfertul patru în timpul meciului NFL dintre....aussiedlerbote.de
Wil Lutz ratează un field goal de 61 de yarzi în sfertul patru în timpul meciului NFL dintre Minnesota Vikings și New Orleans Saints pe stadionul Tottenham Hotspur, pe 2 octombrie 2022..aussiedlerbote.de

Duminică, pe stadionul Tottenham Hotspur, a fost cu siguranță o atmosferă de petrecere. Erau bărbați în căști de vikingi cu fețele vopsite în violet și galben. Erau tricouri strălucitoare negre și aurii. Erau chiar și unii care veniseră din Germania pentru meci.

Indiferent de unde au călătorit și indiferent pe cine au susținut, fanii au avut parte de un meci de fotbal incitant, plin de emoții, în ceea ce a fost cel de-al 100-lea meci din NFL jucat în afara sezonului regulat și al pre-sezonului din SUA.

Adesea, fanii londonezi nu au avut parte de cele mai apropiate întâlniri. Dar nu a fost cazul duminică, când, la expirarea timpului de joc, golul de 61 de yarzi al lui Wil Lutz, kickerul lui New Orleans Saints, a lovit de două ori stâlpii înainte de a ricoșa în exterior, iar Minnesota Vikings a învins Saints cu 28-25.

În ceea ce a fost cea de-a doua întâlnire dintre fundașii Kirk Cousins și Andy Dalton la Londra - au jucat într-un emoționant egal 27-27 pe stadionul Wembley în 2016, când Cousins era la Redskins, pe atunci la Washington Redskins, iar Dalton la Cincinnati Bengals - a fost din nou un thriller.

În fața unei mulțimi de 60.639 de spectatori - împărțită, probabil, între fanii Vikings și Saints - cele două echipe au făcut schimb de puncte, iar Wil Lutz a reușit să egaleze scorul cu un gol de 60 de metri în ultimele două minute.

Dar, când timpul se scurgea, Cousins a conectat o pasă mare pentru Justin Jefferson, permițându-i kickerului Greg Joseph să marcheze un gol de câmp și să le dea Vikings un avantaj târziu.

Lutz a avut totuși ocazia să fie eroul, cu un gol de 61 de metri, doar că acesta a lovit ambele picioare înainte de a fi respins în mod dezamăgitor.

Cousins a descris dramatismul ultimelor momente și faptul că a fost pentru prima dată în echipa câștigătoare la Londra.

"Am văzut că a plecat spre stânga, a lovit stâlpul, apoi a lovit bara transversală și am crezut că a ricoșat în spate - dar se pare că a ricoșat în față. O nebunie", a declarat Cousins în timpul interviului de pe teren de după meci.

"A fost o sanie dură toată ziua să găsim modalități de a muta mingea și în zona roșie ne-am tot împiedicat. Dar apărarea noastră a continuat să ne recupereze mingea prin recuperări, iar echipele speciale au fost uriașe, tot felul de jocuri diferite - și am obținut o victorie.

"Zburasem deja o dată acasă după o înfrângere în prelungiri aici și nu am vrut să o fac din nou!"

Garrett Bradbury îi pasează mingea lui Kirk Cousins în al doilea sfert al meciului cu Saints.

Culoare, ciocniri și capturi

Răfuiala a fost mult diferită de ceea ce se trăiește de obicei pe stadion în timpul meciurilor din prima ligă engleză.

Majorete, fumigene colorate și un spectacol în direct la pauză, toate acestea au dat fanilor prezenți senzația a ceea ce înseamnă un meci peste Atlantic.

Și, deși meciul a fost lipsit de unii dintre jucătorii săi vedetă - Saints au fost lipsiți de fundașul titular Jameis Winston, de alergătorul Alvin Kamara și de receptorul Michael Thomas - acest lucru nu a împiedicat echipele să facă spectacol.

Încă de la lovitura de începere, echipa nominală din deplasare - Vikings - a părut o mașină bine unsă. Cu un Cousins care a curs de la început, au mărșăluit pe teren în prima acțiune a meciului, încheind o cursă de 13 acțiuni și 75 de metri pentru a înscrie primele puncte ale meciului cu o pasă de eseu de 15 metri către Alexander Mattison.

Și tocmai când se părea că Minnesota ar putea fi zbuciumată, una dintre marile achiziții din afara sezonului al lui Saints a făcut un pas înainte.

Tyrann Mathieu, care s-a alăturat de la Kansas City Chiefs, s-a repezit din poziția sa de siguranță pentru a-l intercepta pe Cousins, schimbând în acest proces impulsul jocului.

Fundașul de rezervă al lui Saints, Andy Dalton - care l-a înlocuit pe Jameis Winston, accidentat - a produs o acțiune eficientă și bine construită înainte de a se conecta cu receptorul nou-venit Chris Olave pentru a egala scorul.

Chris Olave sare în mulțime după ce a marcat un eseu împotriva celor de la Vikings.

Vikings nu s-a putut mulțumi decât cu un gol de câmp la următorul lor drive, dar fanii vocali din Minnesota au avut mai multe motive de bucurie câteva momente mai târziu, Dalton a pierdut mingea, Harrison Phillips căzând pe ea, oferindu-le o poziție excelentă pe teren.

Încă o dată, un field goal al lui Greg Joseph a fost rezultatul final, dar le-a oferit Vikings un avantaj de 13-7 la intrarea la pauză.

Și, în conformitate cu atmosfera de showbiz a meciului - cu Jason Sudeikis din faimosul "Ted Lasso" prezent - o performanță a premiatului Yungblud a menținut energia ridicată pe stadion cu jucătorii în vestiar.

În repriza a doua, pierderile de mingi au continuat să îi afecteze pe Saints, iar problemele din redzone au continuat să îi afecteze pe Vikings.

O bâlbâială a lui Deonte Harty la o lovitură de pedeapsă a dat mingea înapoi la Vikings. Dar Minnesota a trebuit din nou să se mulțumească cu un gol de câmp, starul de pe teren scăpând ceea ce ar fi fost un eseu.

În replică, Dalton a produs cea mai bună acțiune a sa din meci, înainte ca Latavius Murray să înscrie al doilea eseu al lui Saints din această după-amiază, pentru a face un meci de două puncte.

Joseph a obținut al patrulea său gol de teren al zilei pentru a face 19-14 la intrarea în al patrulea sfert.

După ce nu au condus tot meciul, Saints au preluat conducerea în al patrulea sfert, când Taysom Hill a alergat din apropiere, iar Jarvis Landry a prins o conversie de două puncte pentru a face un meci de trei puncte cu nouă minute înainte de final.

Receptorul Jefferson de la Vikings a intrat pentru un eseu de trei yarzi pentru a da din nou Minnesota în avantaj. Cu toate acestea, Joseph a ratat extrapunctul, ceea ce înseamnă că, cu puțin peste patru minute înainte de final, Saints era condusă la trei puncte, pregătind un final palpitant.

Jefferson este abordat de către Marshon Lattimore, cornerback-ul lui New Orleans Saints.

Se părea că șansa lui Saints de a obține un rezultat din meci a trecut, deoarece unitatea lor s-a blocat, doar pentru ca Lutz să reușească un gol de câmp uriaș de 60 de metri - al doilea cel mai lung din istoria Saints.

Și, în timp ce se apropiau prelungirile, Cousins l-a lovit pe Jefferson pentru o pasă uriașă de 39 de yarzi, pentru a-l pregăti pe Joseph pentru un gol de final. Și, de la 47 de yarzi, Joseph a rămas perfect pentru a le da Vikings conducerea cu doar 24 de secunde înainte de final.

Lutz a avut o ultimă ocazie de a egala meciul cu un gol de 61 de yarzi, dar, într-un final palpitant, mingea a ricoșat de două ori din dreapta înainte de a ricoșa, încheind o victorie dramatică a Vikings.