Filtrul sărută femeile din DHB, trezindu-le cu salvări nebunești

Revenirea după un somn profund

Katharina Filter a fost cea mai bună jucătoare germană împotriva României..aussiedlerbote.de

Handbalistele germane își continuă seria impresionantă de succese la Campionatul Mondial și fac un pas mare spre sferturile de finală. În ciuda faptului că a făcut uneori greșeli care au ridicat părul în cap, echipa DHB a câștigat la limită primul meci din runda principală împotriva României.

Katharina Filter era radiantă. Fiecare handbalist german și-a îmbrățișat portarul excepțional înainte ca Filter să accepte cu un zâmbet premiul de jucătoare a meciului. După ce au trecut testul de stres al Cupei Mondiale împotriva României, femeile de la DHB știau cui trebuie să îi mulțumească. "Sunt foarte fericită, a fost greu încă de la început. Nu ni s-a dat nimic. Am crezut în noi, am continuat să luptăm și am întors meciul", a declarat Filter după victoria cu 24:22 (9:12), care a dat startul rundei principale. Cu a patra victorie în patru meciuri, Germania a arătat reale calități de revenire și a deschis larg ușa spre sferturile de finală.

Annika Lott și Antje Döll (4 goluri fiecare) au fost cele mai bune marcatoare pentru Federația Germană de Handbal (DHB) în fața a 2500 de spectatori la Jyske Bank Boxen din Herning, Danemarca, care continuă să aibă un bilanț imaculat de 6:0 puncte. Dar jucătorul serii a fost Filter, care a trezit Germania după o primă repriză ratată, cu câteva parade nebunești și un procentaj de 42%.

"Prea mult respect pentru pasele către cerc"

"Prima repriză a fost dificilă, am avut prea mult respect pentru pasele la cerc", a declarat Gaugisch. De fapt, echipa germană, foarte slabă în atac, a fost inițial într-un somn adânc în fața româncelor conduse de vedeta Christina Neagu. Abia după pauză, Germania a dat drumul la căldură și, datorită filtrelor și a unei rate de finalizare îmbunătățite în atac, a transformat un deficit de patru goluri în victorie. Înaltul continuă.

O nouă victorie sâmbătă (ora 18:00) împotriva Serbiei (0:6 puncte) ar putea asigura un bilet anticipat pentru sferturile de finală. Ultimul adversar din grupa III a turului principal va fi luni (20.30, ambele pe Sportdeutschland.TV), Danemarca, favorită a turneului, care este de asemenea neînvinsă. Primele două echipe din cele patru grupe ale turului principal vor avansa în runda finală.

Începutul merge complet prost

La trei zile după gala de 33:17 din finalul turului preliminar împotriva Poloniei, Germania nu a reușit să intre deloc în joc. Emily Bölk și compania au făcut numeroase greșeli tehnice în atac, pe care România le-a pedepsit fără milă. Germania a fost nevoită să ciugulească primul deficit de trei goluri la 3:6 (11') în prima repriză, în timp ce o nervozitate nebănuită până atunci s-a răspândit în propriul atac. Copreședintele Alina Grijseels a ratat două ocazii clare din lovituri de la șapte metri, la fel ca și jucătoarea de fund Xenia Smits pe contraatac.

Portarul României, Daciana Hosu, a avut o zi excelentă în prima fază. În poarta nemțoaicelor, Filter le-a salvat pe cele de la DHB de la o rămânere și mai mult în urmă. "Avem nevoie de mișcare în față", a cerut Gaugisch la primul său time-out. Dar nu a existat nicio îmbunătățire la început. Neagu, cvadruplă campioană mondială la handbal, care a lipsit întreaga rundă preliminară din cauza unei accidentări, și-a revenit rapid. Germania a găsit cu greu mijloace împotriva echipei clasate pe locul 11 la Campionatul European. În plus, atacul a făcut o greșeală după alta. România s-a distanțat pentru prima dată la patru goluri, la 7:11 (28').

Abia după pauză, Germania a revenit în joc. Aruncătoarea Viola Leuchter s-a dovedit a fi o adevărată armă în spate, cu cei 1,85 metri ai săi, iar Filter a devenit din ce în ce mai puternică. La un moment dat, Filter a zgâriat pragul de 50 la sută. La 15:15 (42'), Germania a egalat pentru prima dată de la prima repriză. La scurt timp după aceea, Annika Lott (43) le-a adus în avantaj. Echipa germană era acum vizibil mai încrezătoare - iar Filter era în continuare în formă maximă.