Femeile slabe din DFB se înghesuie în preliminariile olimpice

Hrubesch continuă

Am fost norocoși..aussiedlerbote.de

O primă repriză de neuitat și niciun gol nici după pauză: în ciuda unei prestații slabe, femeile DFB pot continua să viseze la Jocurile Olimpice. Pentru asta trebuie să mulțumească Islandei, care a învins Danemarca în play-off-ul Ligii Națiunilor.

După un meci cu sufletul la gură și datorită ajutorului Islandei, echipa feminină de fotbal a Germaniei și-a păstrat aproape în viață șansele la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 - și poate continua să se bazeze pe antrenorul național interimar Horst Hrubesch. O remiză dezamăgitoare de 0-0 cu Țara Galilor la Swansea, în cursul serii, a fost suficientă pentru ca femeile DFB să câștige grupa Ligii Națiunilor, în timp ce rivala Danemarca a pierdut surprinzător cu 1-0 în fața Islandei. Hrubesch se va întoarce pe bancă și la turneul final din 21-28 februarie, după cum a confirmat după fluierul final: "Acesta este planul, că voi fi în continuare acolo".

Apoi, echipa din jurul căpitanului Alexandra Popp, care a fost slabă de data aceasta, va lupta pentru cele două bilete olimpice europene rămase. Posibilele adversare sunt campioana mondială Spania și Franța. Vicecampioanele nervoase de la Campionatul European nu au reușit să se bazeze pe victoria solidă de vinerea trecută cu 3-0 în fața Danemarcei. În cel de-al patrulea meci sub comanda lui Hrubesch, în vârstă de 72 de ani, a ratat pentru prima dată o victorie.

Idolul de la HSV a subliniat că continuă să agite competiția cu unsprezecele de start: Elisa Senß de la Leverkusen, care a debutat în DFB la Rostock, a jucat de la început, la fel ca și Paulina Krumbiegel de la Hoffenheim, pentru Giulia Gwinn, de altfel setată, și Jule Brand, care a primit puțină atenție în ultima vreme. Sara Doorsoun a înlocuit-o pe Marina Hegering, suspendată, în apărarea centrală.

"Nu a fost ambiția noastră"

Deși germanele câștigaseră ușor prima manșă cu 5:1, au început foarte neglijent pe Liberty Stadium, pierzând foarte mult mingea. Portarul Merle Frohms a avut noroc după un sfert de oră, când mingea lui Rachel Rowe a lovit mai întâi stâlpul și apoi spatele ei, înainte de a ajunge în plasă. Prima repriză foarte slabă a amintit de prestațiile de la Cupa Mondială ratată din Australia din vară. Sarai Linder a ratat cu un șut de puțin peste transversală (41') - nu a mai fost mare lucru în atac în jurul lui Popp.

După pauză, Hrubesch a introdus două jucătoare noi, Gwinn și Linda Dallmann de la Munchen. Deși DFB Women a intensificat oarecum presiunea, a continuat să se chinuie enorm. Cu toate acestea, Senß a fost aproape de 1-0 în minutul 55, când portarul Olivia Clark a deviat lobul său pe lângă stâlp.

Popp a fost foarte puțin folosită ca atacant central. Jucătoarea de la Wolfsburg a primit și o lovitură la cap de la Sophie Ingle și a intrat la ultima fază cu o ușoară accidentare. Cu o victorie, oricât de mare, echipa germană ar fi fost sigură de câștigarea grupei fără niciun ajutor din afară. "Faptul că am jucat așa astăzi nu a fost ambiția noastră. În final, trebuie să mulțumim și Islandei", a declarat Hrubesch după meci.

Selecționerul interimar al naționalei și echipa sa speră acum să întâlnească Franța în semifinale, care vor fi trase la sorți luni de UEFA. Această constelație le-ar oferi femeilor din DFB o a doua șansă în caz de înfrângere: În calitate de gazde olimpice, francezele sunt cap de serie la Paris. Dacă ajung în finala turneului final, echipa de pe locul al treilea ar fi și ea la Jocurile de vară. În afară de Franța, doar alte două echipe europene vor primi un bilet olimpic. Nemțoaicele au ratat participarea la Jocurile de la Tokyo, dar au câștigat aurul la Rio de Janeiro în 2016.