Echipa DHB trece de primul obstacol din Cupa Mondială și ajunge în faza principală. Victoria răsunătoare împotriva Iranului evidențiază încă o dată un punct slab. Primul test real ne așteaptă luni.

Antrenorul național Markus Gaugisch și femeile de la DHB s-au calificat mai devreme în runda....aussiedlerbote.de
Antrenorul național Markus Gaugisch și femeile de la DHB s-au calificat mai devreme în runda principală a Campionatelor Mondiale. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Femeile de la DHB ajung în runda principală a Campionatului Mondial: "Trebuie neapărat să câștigăm"

Echipa feminină de handbal a Germaniei nu părea foarte mulțumită în timp ce se felicita după victoria fără efort din Cupa Mondială împotriva Iranului.

În ciuda unei prestații defensive mixte, echipa DHB s-a impus și în cel de-al doilea meci din turul doi preliminar în fața outsiderului flagrant, Iranul, cu 45:22 (25:12) și și-a rezervat din timp biletul pentru turul principal. Cea mai bună marcatoare germană la Herning, în Danemarca, a fost Johanna Stockschläder, cu opt goluri.

"Am câștigat la o diferență clară, nimeni nu s-a accidentat și toată lumea a reușit să facă față presiunii", a declarat antrenorul naționalei, Markus Gaugisch, rezumând victoria răsunătoare. Toți jucătorii au jucat. Co-capitanul Alina Grijseels a vorbit despre o " victorie absolut necesară", care a fost și meritată.

Germania câștigase la limită meciul de deschidere, joi, împotriva Japoniei. Ultimul meci din turul preliminar, luni, împotriva Poloniei, ar trebui să fie apoi despre victoria importantă din grupă. Echipele își vor lua punctele din turul preliminar în turul principal. Acolo, Germania se va confrunta probabil cu pretendentele la titlu, Danemarca, Serbia și România, printre altele, într-o grupă de șase. Primele două echipe se vor califica în sferturile de finală.

Iranul nu este o adevărată piatră de încercare

Echipa DHB a avut de înfruntat Iranul pentru prima dată în istoria sa internațională. Este doar a doua oară când echipa asiatică participă la o Cupă Mondială. Singurul lor obiectiv este să nu termine pe ultimul loc. Principala lor problemă este lipsa de experiență internațională. În afară de portarul Fatemeh Khalili, doar o singură jucătoare joacă în străinătate.

Și astfel, era clar încă dinaintea confruntării că handbalul pitic din Iran nu va fi o adevărată piatră de încercare pentru echipa DHB. Fie că a fost vorba de situații de unu la unu, de încercări de pe terenul din spate sau în ceea ce privește viteza, asiaticele au fost inferioare din toate punctele de vedere.

Și totuși, echipei germane i-a fost mai greu decât se aștepta în primele minute, în fața a 1.800 de spectatori. În atac, jucătoarele de la DHB au dat din când în când greș în fața portarului iranian, în timp ce în apărare, ca și în cazul Japoniei, coordonarea echipei nu a fost optimă. În prima repriză, sub așteptări au marcat de mai multe ori prin cerc - în repriza secundă, apărarea germană a fost mai compactă.

"Nu suntem mulțumiți de apărarea din prima repriză, pentru că le-am lăsat să joace prea mult", s-a plâns Grijseels. Antrenorul Gaugisch a fost de acord cu principalul său jucător: "Ne-ar fi plăcut ca unele soluții în defensivă să fi fost un pic mai ușoare".

Diferența de clasă se observă clar

Faptul că victoria nu a fost niciodată în pericol s-a datorat și cadourilor oferite de iranieni. Echipa de pe locul patru în Campionatul Asiei s-a bazat pe șapte jucători de câmp în posesie, lăsând poarta goală. În același timp, outsiderii au cedat multe mingi ușor de recuperat, iar jucătorii de la DHB au reușit să marcheze cu ușurință din propria jumătate de teren. "Asta este pur și simplu neortodox. Dar apoi am marcat cu ușurință pe contraatacuri", a declarat Gaugisch.

Diferența de clasă a devenit din ce în ce mai vizibilă pe măsură ce jocul a avansat. Iranul a fost complet copleșit de ritmul germanilor. Meciul din fața unor tribune aproape goale a părut mai degrabă un meci de antrenament decât un meci de Cupa Mondială pe măsură ce jocul a avansat.