Femei de excepție de la DHB surclasează Polonia

"Totul în flăcări"

Emily Bölk are "distracție maximă"..aussiedlerbote.de

Handbalistele germane sunt de neoprit la Campionatul Mondial: Echipa DHB câștigă meciul de top împotriva Poloniei - și surprinzător de clar. Candidații la titlu îi așteaptă acum pe câștigătorii grupei în runda principală.

După prestația de gală, handbalistele germane au sărit de bucurie și au sărbătorit victoria impunătoare din grupă pe melodia de petrecere "Celebration". Grație unei prestații defensive remarcabile, echipa DHB și-a învins luni, la Herning, Danemarca, adversarii din Polonia cu 33:17 (19:10) și a trecut în runda principală cu maximum de puncte. Cea mai bună marcatoare germană a fost co-capitanul Alina Grijseels, cu șapte goluri.

"Sunt foarte mulțumită pentru că pur și simplu ne-am apărat foarte activ încă de la început. Aceasta a fost cheia succesului nostru", a declarat antrenorul naționalei, Markus Gaugisch, care a fost impresionat de numărul mic de goluri primite. "De asemenea, am fost capabili să facem schimbări. Ajustări mici care au avut un efect imediat. Cred că a fost o performanță foarte bună".

În faza a doua a turneului, Germania va înfrunta într-o grupă de șase echipe pretendentele la titlu, Danemarca, România și probabil Serbia. Prima confruntare din runda principală pentru selecționata germană este programată joi. Echipele își vor lua cu ele punctele din turul preliminar. Cele mai bune două echipe din grupă se vor califica apoi în sferturile de finală. Co-capitanul Emily Bölk a descris meciul împotriva Poloniei ca fiind "distracție maximă". Toată lumea a fost în flăcări încă din prima secundă. Am reușit să realizăm exact ceea ce am plănuit pentru meci", a declarat jucătoarea de 25 de ani.

Polonezele urmau să fie primul test cu adevărat dificil pentru echipa germană. După meciurile de deschidere împotriva a două echipe neortodoxe din Asia, stilul de joc al est-europenilor a fost unul familiar. Direct, fizic și cu mult ritm. "Retragerea va fi cheia", a anunțat centrul Julia Behnke și a avertizat împotriva jucătoarelor de bandă rapide și a jucătoarelor înalte din spate. Apărătoarele germane au fost la fel de agresive în duelurile unu la unu. Apărarea a rămas fermă. Grijseels și compania au închis bine culoarele de trecere și au exercitat o presiune masivă asupra polonezelor, care au luat un time-out după doar unsprezece minute și un deficit de patru goluri.

Totul a funcționat după pauză

1800 de spectatori au asistat la un meci extrem de fizic. Cu zece minute înainte de pauză, Germania a jucat cu un deficit dublu în urma a două faulturi. Dar, datorită celor două goluri marcate de Xenia Smits și a unei intervenții a portarului Katharina Filter, echipa DHB a supraviețuit nevătămată acestei faze. Dintr-o dată, totul s-a precipitat și Germania și-a mărit avansul la zece goluri (19:9).

În comparație cu primele meciuri, nemțoaicele păreau transformate. Emoțiile au eliberat rezerve suplimentare de energie. Jucătorii DHB, foarte concentrați, nu au făcut aproape nicio greșeală tehnică. În primele zece minute de după pauză, echipa condusă de co-capitanul Emily Bölk a primit doar un singur gol, dar a marcat ea însăși de șapte ori.

Atacul polonez a fost complet închis, iar meciul a fost decis de mult timp cu un avans de 17 goluri. Stimulată de prestația mai bună a coechipierelor sale, portarul Filter a făcut și ea cel mai bun meci al său de până acum la această Cupă Mondială din Suedia, Danemarca și Norvegia. Echipa DHB poate începe acum runda principală ca una dintre favoritele pentru sferturile de finală cu multă încredere în sine.