FC Liverpool se salvează cu o ofensivă finală spectaculoasă

Campionii Man City se lasă în urmă

Bucuria de la fluierul final este doar a lui Liverpool..aussiedlerbote.de

O dublă reușită cu doar câteva minute înainte de startul partidei a ajutat-o pe Liverpool FC să se impună în Premier League, până la urmă. Echipa antrenorului Jürgen Klopp se află acum pe locul doi în clasament, deoarece campioana Manchester City a pierdut puncte în fața lui Tottenham.

Liverpool FC, echipa antrenată de Jürgen Klopp, a sărbătorit o victorie pe final de meci în Premier League din Anglia cu un fotbal spectaculos. Echipa antrenorului german de fotbal a învins-o pe FC Fulham cu 4:3 (2:2), într-un meci extrem de interesant. Cu a șaptea victorie pe teren propriu în șapte meciuri, "Reds" rămân la două puncte în spatele liderului Arsenal FC. Campioana Manchester City a coborât pe locul trei după o remiză la fel de extraordinară, 3-3 (2-1), cu Tottenham Hotspur.

Trent Alexander-Arnold a făcut 1-0 după 20 de minute, când internaționalul englez a trimis o lovitură liberă perfectă de la aproximativ 25 de metri în partea inferioară a barei transversale. Cum mingea a intrat în poartă din spatele portarului lui Fulham, Bernd Leno, golul a fost considerat autogol. Fostul portar din Bundesliga a jucat cu un bandaj la cap încă din primele etape, în urma unei ciocniri cu Luis Diaz de la Liverpool.

Oarecum surprinzător, clubul din vestul Londrei a egalat prin Harry Wilson și a făcut 1-1 (24'). Următoarea lovitură genială de la distanță a argentinianului Alexis Mac Allister, campion mondial, a readus Liverpool în avantaj (38'). Vizitatorii au egalat din nou prin Kenny Tete (45-3). Portarul Caoimhín Kelleher, care l-a înlocuit pe portarul titular Alisson, accidentat, nu a arătat bine.

După o a doua repriză liniștită, lucrurile s-au dezlănțuit în ultimele faze. Bobby De Cordova-Reid de la Fulham a șocat Liverpool cu o lovitură de cap și a făcut 2:3 (80'). Fostul jucător de la Stuttgart, Wataru Endo (87) și Arnold, doar un minut mai târziu, au întors meciul de pe Anfield Road.

Son marchează de două ori - dar un autogol

Remiza dintre Manchester City și Tottenham a fost și ea spectaculoasă. Fostul jucător din Bundesliga Son Heung-Min a marcat devreme pentru Spurs și a făcut 0-1 (6'). Tot el a marcat și următorul gol trei minute mai târziu - deși în propria poartă, pentru 1-1. Phil Foden (31) și Jack Grealish (81) au adus echipa lui Pep Guardiola, City, în avantaj. Giovani Lo Celso (69) și Dejan Kulusevski (90) au egalat de două ori pentru oaspeții din Londra.

Arsenal fusese lider sâmbătă, cu o victorie cu 2-1 (2-0) în fața lui Wolverhampton Wanderers. Bukayo Saka (6) și Martin Ödegaard (13) i-au dus pe londonezi pe drumul spre victorie încă din start, dar fostul profesionist din Bundesliga Matheus Cunha a reușit doar să egaleze pentru oaspeți (86). După ce a marcat de două ori în două meciuri, internaționalul Kai Havertz a fost nevoit să se mulțumească pentru moment cu un rol de rezervă, intrând pe teren în minutul 77.