Fanii Unirii îl sărbătoresc pe Urs Fischer și un mic sentiment de reușită

Bayer câștigă furibund, RB eșuează

Urs Fischer, care a fost demis, rămâne o amintire plăcută pentru fani..aussiedlerbote.de

Union Berlin s-a despărțit de antrenorul Urs Fischer în timpul pauzei internaționale. Fanii i-au mulțumit elvețianului cu mesaje emoționante la primul meci după plecarea sa. Există un mic sentiment de realizare pe teren. Seria de succese a lui Bayer Leverkusen continuă.

1. FC Union Berlin - FC Augsburg 1:1 (0:1)

Într-un prim meci emoționant sub conducerea lui Urs Fischer, Union Berlin a pus capăt unei serii amare de înfrângeri în Bundesliga. La debutul antrenorului interimar Marco Grote și al asistentei sale Marie-Louise Eta, prima femeie antrenor într-un meci din Bundesliga, Köpenickers a obținut o remiză 1-1 (0-1) cu FC Augsburg. Pentru Union, care rămâne pe loc retrogradabil, a fost primul punct după nouă înfrângeri consecutive în campionat.

După ce antrenorul de succes Fischer și Union se despărțiseră săptămâna precedentă, după cinci ani atât de reușiți în încercarea de a redresa clubul retrogradat, remiza a oferit o rază de speranță în lupta pentru rămânerea pe loc. Kevin Volland (88') a adus o bucurie pentru Union, după ce Robin Knoche (58') a ratat un penalty pentru echipa gazdă, care nu mai câștigase de 15 meciuri competitive, în urma unei analize video. Ermedin Demirovic (39', penalty) îi dăduse anterior avantajul lui Augsburg.

Marie-Louise Eta a avut un debut emoționant pe banca de rezerve.

În ciuda micului succes, presiunea asupra echipei Union rămâne mare - iar programul este unul dificil. Mai întâi se confruntă miercuri cu Sporting Braga în Liga Campionilor (21:00/DAZN și în live ticker pe ntv.de), unde singurul lucru care îi rămâne Berlinului este să se califice în Europa League, iar trei zile mai târziu joacă pe terenul campioanei Bayern Munchen. Înainte ca Grote și Eta să pornească în misiunea lor pentru un nou început împotriva lui Augsburg, fanii Unirii le-au mulțumit lui Fischer și antrenorului său secund Markus Hoffmann. "Ați realizat vise pe care noi nu le-am avut niciodată cu adevărat", scria sub o imagine a echipei de antrenori pe pagina pădurii.

După ce a privit în urmă, Union a trebuit să găsească cumva drumul înapoi în prezent. Președintele Dirk Zingler a avertizat pe Sky că Grote și Eta "nu trebuie să fie supraîncărcați cu așteptări, dar va fi un drum greu". Deși antrenorii de tranziție au fost nevoiți să se descurce fără Leonardo Bonucci și Sheraldo Becker, accidentați, au optat totuși pentru o formație ofensivă cu Kevin Volland, David Fofana și Kevin Behrens în față. Union a părut imediat mai periculoasă decât în multe dintre aparițiile sale anterioare. După o centrare a internaționalului Robin Gosens, Behrens (10) l-a depășit pe Felix Uduokhai de la Augsburg în suprafața de pedeapsă, înainte de a nu reuși să-l învingă pe portarul Finn Dahmen într-un unu la unu. Gazdele, pentru care Behrens (27) a reluat din nou cu capul pe lângă poartă, au jucat curajos la această fază.

Cu toate acestea, ghinionul i-a prins din nou curând din urmă. Când Gosens a eliminat un atac al lui Augsburg la marginea suprafeței de pedeapsă cu o intrare dură asupra lui Arne Engels, arbitrul Florian Badstübner a văzut un fault și, după ce a vizionat imaginile video, a indicat punctul de pedeapsă. Alte Försterei era în fierbere - dar Demirovic a trimis cu ușurință penalty-ul peste linia de fund dreapta. Cu puțin timp înainte de pauză, Fofana (45.+4) a avut egalarea în picioare, dar Dahmen a apărat puternic.

Meciul a rămas încins și după pauză, Union investind mult în egalare. Cu toate acestea, Dahmen a stat în cale de fiecare dată. Mai întâi, danezul a apărat un penalty obținut de Knoche după un fault asupra lui Christiopher Trimmel, apoi Fofana (62) nu a reușit să treacă de genialul portar. Golurile pur și simplu nu au vrut să vină - sau să conteze - în această fază. Înainte ca Gosens (64) să trimită mingea cu capul în plasă, fundașul a fost în offside. În cele din urmă, însă, Volland a făcut să tremure Försterei.

Werder Bremen - Bayer 04 Leverkusen 0:3 (0:2)

Trei puncte pe Weser și o revenire în fruntea clasamentului: Bayer Leverkusen i-a oferit antrenorului său Xabi Alonso o aniversare perfectă de 42 de ani. Renanii s-au impus cu 3:0 (2-0) pe terenul celor de la Werder Bremen și și-au menținut invincibilitatea în acest sezon cu a 13-a victorie consecutivă în competiție. Un autogol al lui Olivier Deman (9') a pus Bayer pe drumul spre victorie încă de la început. Jeremie Frimpong (43') și Alejandro Grimaldo (76') au transformat superioritatea lui Leverkusen în alte goluri - și, de altfel, au stabilit un nou record: niciodată o echipă nu a mai început cu cel puțin două goluri pe meci în primele douăsprezece zile de joc.

Victorie la împlinirea a 42 de ani: Xabi Alonso poate fi mulțumit.

Mai important pentru Alonso, însă, victoria binemeritată a lui Leverkusen a făcut ca Leverkusen să o depășească pe Bayern Munchen (1-0 la Köln) în fruntea clasamentului după o seară. Avantajul lui Werkself este în continuare de două puncte. Werder, în schimb, a rămas fără victorie pentru a treia oară consecutiv. Echipa antrenorului Ole Werner are unsprezece puncte după douăsprezece meciuri. Alonso a declarat înainte de meci că se așteaptă la "o structură bună și o idee clară" din partea lui Bremen. Cu toate acestea, potrivit spaniolului, "doar cele trei puncte" au contat în ziua sa de onoare. Leverkusen a dat dovadă sâmbătă după-amiază, în special, de structură și de o idee clară.

În fața a 42.100 de spectatori pe Weser Stadium, care a fost plin până la refuz, Werkself a fost din nou perfect așezat de Alonso și a dictat tempo-ul și ritmul jocului încă de la început. Cu un calm și o siguranță enormă a mingii, fruntașii nu au permis niciodată Bremenului să evolueze cu adevărat și au făcut vârfuri de cuțit în față, aparent în voie. Mingea a găsit pentru prima dată plasa porții după doar șase minute. Victor Boniface l-a încovoiat pe portarul lui Werder, Michael Zetterer, după o pasă bună și a înscris, dar era în offside. Trei minute mai târziu, Bayer a preluat conducerea. Cu toate acestea, o centrare inofensivă de la jumătatea terenului de la Jonas Hofmann a căzut la picioarele lui Deman, a cărui încercare extrem de nefericită de a îndepărta mingea a sfârșit în propria poartă. Leverkusen a continuat să controleze balonul și adversarii fără să strălucească.

Iar alb-verzii? Bremen, care a început cu aceeași formație pentru a patra oară consecutiv, și-a arătat disponibilitatea, dar nu a reușit să-și creeze ocazii notabile pe parcursul primei reprize. În schimb, Leverkusen a făcut un pas înainte cu puțin timp înainte de pauză. Frimpong a făcut 2-0 cu un voleu din poziție de semidreapta, după o pasă de la Hincapie. A doua repriză a fost inițial la fel. Cu toate acestea, pe măsură ce Bayer a gestionat în principal jocul, Werder a devenit mai curajoasă - și a fost ghinionistă. Un presupus gol al internaționalului Marvin Ducksch a fost anulat. Romano Schmid fusese foarte puțin în offside când a marcat (62'). Grimaldo a marcat apoi ultimul gol. Justin Njinmah (86) a avut în picioare golul de onoare al lui Bremen, dar atacantul înlocuitor nu a nimerit decât bara transversală cu șutul său puternic.

VfL Wolfsburg - RB Leipzig 2:1 (1:0)

Încă un eșec la noul adversar: RB Leipzig s-a împiedicat din nou în fața lui VfL Wolfsburg și pierde tot mai mult contact cu partea superioară a clasamentului. La trei săptămâni și jumătate după înfrângerea din turul doi al Cupei DFB, echipa antrenorului Marco Rose a pierdut și în Bundesliga cu 2:1 (0:1) în fața lupilor - deși a fost net superioară. Atacantul de top Jonas Wind (9') a marcat al nouălea său gol al sezonului pentru norocoasa VfL, pentru care a marcat în premieră și brazilianul Rogerio (66') - Yussuf Poulsen a egalat interimar pentru RB după 52 de minute. Victoria i-a oferit lui Wolfsburg o mult așteptată lovitură de grație. După cinci meciuri de campionat fără victorie, antrenorul Niko Kovac, tot mai criticat în ultima vreme, a putut în sfârșit să sărbătorească din nou.

Isus RB ...

"Avem șansa de a ne descurca mai bine și altfel sâmbătă", declarase înaintea meciului antrenorul lui RB Rose, făcând aluzie la înfrângerea cu 1-0 din cupă, suferită pe același teren. Totuși, echipa sa a avut un start greoi. Mai întâi, o pasă dezastruoasă a lui David Raum a permis adversarilor să-și creeze prima ocazie bună prin Mattias Svanberg, iar puțin mai târziu o altă gafă a permis celor de la Wolfsburg să preia conducerea. Atacantul Wind a împins o lovitură de cap spre poarta lui RB într-o manieră semiprimară. Cu toate acestea, Janis Blaswich, care fusese convocat pentru prima dată la echipa națională săptămâna trecută și care a apărat puternic în fața lui Svanberg, a lăsat mingea să-i scape printre degete și să treacă în spatele liniei.

Fără Timo Werner (aductor), accidentat, Leipzig a căutat o replică rapidă în cel de-al 250-lea meci de Bundesliga din istoria clubului său - zburdalnicul Lois Openda nu a reușit să-l învingă pe Koen Casteels dintr-un unghi ascuțit (17'), la fel ca și Poulsen cu o lovitură de cap trei minute mai târziu. Vizitatorii, acum dominatori, au presat din ce în ce mai mult VfL în propria jumătate de teren cu un fotbal combinativ rapid, dar puternicul Casteels a păstrat poarta curată până la pauză, în ciuda altor ocazii ale RB - și pentru că arbitrul Robert Hartmann a anulat pe bună dreptate un penalty pentru fault după ce a vizionat imaginile video și i-a arătat un cartonaș galben lui Openda pentru o înghițitură.

În repriza a doua, Leipzig a fost în sfârșit răsplătită pentru spiritul său ofensiv. Openda l-a servit pe Poulsen, care a înscris golul egalizator la debutul său ca și căpitan al RB. În ceea ce era acum un meci încins, Leipzig a rămas pe pedala de vizită, dar gazdele au fost cele care au marcat, căpitanul Maximilian Arnold intrând din nou pe teren abia în ultimele faze. Din nimic, VfL a combinat frumos în față, unde Rogerio a finalizat asistența lui Wind cu un șut puternic la colțul drept.

SC Freiburg - SV Darmstadt 98 1:1 (1:1)

Darmstadt 98 a obținut un punct surprinzător în deplasare în lupta pentru menținerea în Bundesliga. Echipa promovată a obținut o remiză, 1-1 (1-1), pe terenul lui SC Freiburg, în etapa a 12-a, la revenirea antrenorului Torsten Lieberknecht. Cu toate acestea, nu au mai obținut nicio victorie de cinci meciuri (două egaluri, trei înfrângeri). Mathias Honsak (18) a avut succes pentru Darmstadt. Lucas Höler (35) a marcat pentru Freiburg, echipă aflată în dificultate, care a obținut doar două puncte din ultimele patru meciuri.

Lieberknecht a revenit pe banca de rezerve la Freiburg. Antrenorul lipsise de la precedentul meci pe teren propriu cu FSV Mainz 05 (0:0) pentru a se putea ocupa de soția sa, Simone, care suferise un atac cerebral. Lieberknecht a revenit luni pe terenul de antrenament, după o pauză de două săptămâni. "Soția mea a fost un sprijin imens pentru mine de ani de zile. Ea plănuia să urmărească meciul cu copiii în autocar", a declarat Lieberknecht la Sky cu puțin timp înainte de startul meciului: "Dacă devine prea mult, mai bine se duce la plimbare cu câinele".

Cei 34.300 de spectatori de pe stadionul din Freiburg au trebuit să se mulțumească cu un tarif sărac în primele etape. Portarul lui Darmstadt, Alexander Brunst-Zöllner, nu a avut prea multe de făcut la debutul său în prima ligă. Jucătorul de 28 de ani l-a suplinit pe portarul titular Marcel Schuhen, accidentat. Pe lângă Schuhen, de la Hessiani a lipsit și Christoph Klarer, suspendat. Gazdele, care vor înfrunta joi Olympiakos Pireu în Europa League, au fost lipsite de numeroși titulari accidentați, precum căpitanul Christian Günter și Roland Sallai. Vincenzo Grifo a creat pentru prima dată pericol cu o lovitură liberă în minutul 12.

La scurt timp, Darmstadt a fructificat prima ocazie și a preluat conducerea. Șutul austriacului Honsak a fost deviat imparabil pentru portarul SC Noah Atubolu de compatriotul său Philipp Lienhart. Darmstadt s-a apărat bine după aceea, dar Freiburg a crescut treptat presiunea. Michael Gregoritsch (26) și Ritsu Doan (27) au ratat două ocazii bune de a egala în câteva secunde. Höler s-a descurcat mai bine din apropiere, după o muncă pregătitoare a lui Maximilian Eggestein.

La începutul reprizei a doua, totul a fost despre lupta în condiții de ploaie și lapoviță la Freiburg. Ambele echipe nu și-au dat nimic una alteia. În minutul 58, Christoph Zimmermann, de la Darmstadt, a trebuit să fie scos de pe teren cu o lacerație și a fost înlocuit cu Bartol Franjic. Marvin Mehlem a avut cea mai bună ocazie pentru vișiniii la această fază (65'). După 70 de minute, Breisgau a crescut ritmul, iar Darmstadt a contraatacat. Un gol a fost în aer pentru ambele echipe.