SportȘtirifotbal

Euro feminin 2022: Germania, de opt ori campioană, s-a calificat în sferturi de finală după 2-0 cu Spania

Germania, de opt ori campioană en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2022 feminin, cu o victorie cu 2-0 în fața Spaniei, marți.

Un gol marcat de Klara Bühl în debutul partidei a liniștit orice emoții pentru echipa germană pe Brentford Community Stadium, înainte ca Alexandra Popp să dubleze avantajul în finalul primei reprize.

Victoria clinică înseamnă că, cu un meci mai puțin, Germania este calificată în faza următoare a turneului, deoarece și-a asigurat primul loc în Grupa B.

Bühl a declarat că echipa este "foarte fericită și mândră" că a trecut în faza următoare, iar managerul Germaniei, Martina Voss-Tecklenburg, a lăudat spiritul echipei sale.

"A fost exact acel spirit la care toată lumea se gândește la echipa Germaniei, dar a fost, de asemenea, din punct de vedere tactic, o mare performanță", a spus ea, potrivit The Guardian. "Poate că unele dintre jucătoare au înjurat pentru că nu au atins prea mult mingea, dar au fost răsplătite cu două goluri".

Spania a fost prezentată ca fiind una dintre favoritele turneului, în primul rând datorită succesului echipei feminine a Barcelonei, care este una dintre echipele de club dominante din Europa.

Cu toate acestea, în ciuda faptului că a impresionat cu o victorie cu 4-1 împotriva Finlandei în meciul de deschidere, șansele Spaniei la competiția din acest an au primit o lovitură puternică în ajunul turneului.

Câștigătoarea Balonului de Aur 2021, Alexia Putellas, și-a rupt ligamentul încrucișat anterior stâng, ceea ce înseamnă că echipa va rămâne fără cea mai în formă jucătoare a sa, alături de cea mai bună marcatoare din toate timpurile, Jenni Hermoso, după ce și ea a fost exclusă din competiție din cauza unei accidentări la genunchi.

Iar marți seara, absența celor două s-a simțit din plin. În ciuda faptului că a avut 70% din posesie asupra mingii, La Roja nu a reușit să transforme niciuna dintre ocaziile de gol pe care și le-a creat, fiind lipsită de forță ofensivă fără cele două arme ofensive vedetă.

De partea cealaltă, Germania a fost nemiloasă atunci când a contat.

În ciuda tuturor paselor îngrijite ale Spaniei, o greșeală cu mingea a fost cea care a oferit Germaniei primul său gol. O pasă greșită a portarului spaniol Sandra Paños a căzut direct la Bühl, care a tras în mod clar în poartă și a adus Germania în avantaj în primele cinci minute.

Și, cu doar câteva minute înainte de pauză, Germania și-a dublat avantajul, Popp marcând cu capul după un corner.

Popp, care a ratat atât Euro 2013, cât și Euro 2017, a revenit abia în martie după o lungă perioadă de pauză din cauza unei accidentări, dar este al doilea gol al ei în tot atâtea meciuri, după ce a marcat împotriva Danemarcei în meciul de deschidere.

În timp ce Germania este calificată în runda următoare și va evita gazda Anglia cu primul loc în Grupa B, viitoarea participare a Spaniei atârnă de un fir de păr.

Aceasta se confruntă cu Danemarca în ultimul meci din grupă, sâmbătă, învingătoarea terminând pe locul doi și avansând, în timp ce învinsa va pleca acasă.

"Sper că acest lucru ne va ajuta pentru următorul meci și pentru viitor", a declarat managerul Spaniei, Jorge Vilda. "Trebuie să ne pregătim din punct de vedere mental. După gol, s-ar putea să fi jucat cele mai bune 30 de minute ale noastre".