SportȘtirifotbal

Euro 2022 feminin: hat-trick-ul lui Grace Geyoro duce Franța la o victorie cu 5-1 în fața Italiei

Pe parcursul întregului sezon 2021/22, mijlocașul francez Grace Geyoro a marcat patru goluri în campionat pentru clubul său Paris Saint-Germain. Duminică, ea a marcat trei goluri în prima repriză, conducându-și echipa la o victorie cu 5-1 în fața Italiei, în meciul de deschidere al Franței la...

Ea a devenit prima jucătoare din istorie care a marcat un hat-trick în prima repriză a unui meci de la Euro feminin, în timp ce Franța a devenit prima echipă care a marcat cinci goluri înainte de pauză - o performanță care i-a justificat statutul de favorită la câștigarea turneului.

Geyoro a deschis scorul după nouă minute, profitând de o greșeală a apărării italiene pentru a înscrie un gol.

Atacantul vedetă Marie-Antoinette Katoto a dublat avantajul francez doar trei minute mai târziu, în timp ce Italia se chinuia să le egaleze pe Les Bleues pe aripi.

"Am început bine meciul. Am reușit să ne creăm multe ocazii și să punem șansele în spate, așa că există o mare satisfacție", a declarat Geyoro pentru UEFA.com după meci.

"Astăzi, am reușit să transform multe dintre ocaziile pe care le-am avut. Am fost ajutat de coechipierii mei cu centrări foarte bune. Sunt mulțumit de prestația mea, dar este o muncă colectivă".

La doar un minut după o reușită genială a lui Delphine Cascarino, Geyoro a marcat al doilea gol, găsindu-se în spațiu liber și păcălind portarul.

Ea și-a completat hat-trick-ul la pauză, reluând o centrare a lui Sandie Toletti.

În a doua repriză, Le Azzurre s-au mobilizat pentru a stăvili atacul - limitând Franța la o singură ocazie în ultimele 45 de minute - și au început să-și creeze și ele câteva ocazii.

Înlocuitoarea Martina Piemonte a tras un gol pentru a adăuga un pic de strălucire la scor, după ce căpitanului Sara Gama i-a fost anulat un cartonaș roșu direct de către VAR.

"Există o serie de aspecte pozitive din această seară", a declarat selecționerul Italiei, Milena Bertolini, pentru UEFA.com.

"Vom merge din nou cu atitudinea pe care am arătat-o în a doua repriză și nu este atât de ușor să faci asta când intri în a doua repriză cu 5-0; ar fi putut fi o mare debandadă. Dar fetele au făcut o treabă bună și au făcut lucrurile simple pe care le-am discutat înainte. Este o înfrângere care ne va învăța foarte multe".

Euro 2022 continuă luni, când Anglia joacă împotriva Norvegiei, iar Austria înfruntă Irlanda de Nord.