SportȘtirifotbal

Euro 2022 feminin: Daniëlle van de Donk, cu un gol superb, a adus victoria cu 3-2 pentru Olanda

La egalitate 2-2, Daniëlle van de Donk a trimis o lovitură perfectă în colțul din dreapta sus al porții de la marginea suprafeței de pedeapsă, a fost asaltată de coechipierele sale în delir și a consfințit victoria cu 3-2 a Olandei în fața Portugaliei, în meciul din faza grupelor de la Euro...

"Aproape niciodată nu am marcat goluri ca [cel din victoria mea]", a spus van de Donk, potrivit UEFA.com.

"În mod normal, marchez doar lovituri de departajare. Știu unde se duce mingea și o bag în poartă. Pentru acesta, nu știu ce s-a întâmplat!".

A fost un meci captivant, în care Portugalia - a doua cea mai slab clasată echipă din turneu - a reușit o revenire de la două goluri diferență pentru a egala, dar a fost în cele din urmă surclasată de campioana în exercițiu.

Pregătirea Olandei a fost perturbată de accidentări și de Covidiu, care au lăsat-o fără patru dintre cele mai bune jucătoare ale sale, inclusiv căpitanul Sari van Veenendaal și cea mai bună marcatoare din toate timpurile, Vivianne Miedema.

Portugalia a fost aproape de a profita imediat de ghinionul olandezilor, dar o primă încercare a fost anulată pentru offside.

Două minute mai târziu, însă, Olanda și-a găsit ritmul prin două cornere executate de Sherida Spitse în succesiune rapidă. La cel de-al doilea, lovitura de cap a lui Damaris Egurrola a găsit poarta și a deschis scorul.

La fel ca în meciul cu Elveția de sâmbătă, Portugalia a primit un alt gol timpuriu la mai puțin de 10 minute după aceea.

Spitse a livrat un alt corner executat perfect și, deși Portugalia a respins inițial atacul olandezilor, un gol părea inevitabil, deoarece mingea a ricoșat în jurul suprafeței de pedeapsă înainte ca Stefanie van der Gragt să trimită în cele din urmă mingea cu capul în plasă și să dubleze avantajul.

În ciuda faptului că se aflau la două goluri diferență, ibericele au început să-și creeze ocazii.

Un atac promițător a putut fi oprit doar de un fault olandez, iar Carole Costa a transformat penalty-ul rezultat pentru a-și readuce echipa în luptă cu 10 minute înainte de pauză.

Portugalia și-a continuat revenirea, începând repriza secundă cu intenție.

O paradă strălucită a portarului olandez Daphne von Domselaar a întors mingea peste transversală, dar, fără să se descurajeze, atacul portughez a continuat să preseze și a creat o altă ocazie un minut mai târziu, pe care Diana Silva a finalizat-o cu o lovitură de cap.

După ce a egalat la două goluri diferență, tot elanul a revenit Portugaliei și a fost nevoie de golul extraordinar al lui van de Donk pentru ca campioana în exercițiu să treacă din nou în avantaj.

"Am concurat și acesta a fost obiectivul nostru pentru acest meci, cu curaj, ambiție, știind cu cine am avut de-a face", a declarat selecționerul Portugaliei, Francisco Neto, potrivit UEFA.com.

"Au fost momente în care nu am fost atât de organizați pe cât ar fi trebuit și, din nou, unele mici detalii au făcut diferența. Dar echipa mea a dat dovadă de o atitudine, de o determinare care mă face să mă simt foarte mândru de ceea ce a făcut."

Olanda se află acum la un pas de un loc în sferturi de finală, în fruntea grupei sale, mai având de jucat un meci în faza grupelor, duminică, împotriva Elveției.