SportȘtirifotbal

Euro 2020: Belgia vs. Italia, cap de afiș al unor sferturi de finală captivante

Confruntările din 16-imile de finală ale Euro 2020 au oferit unele dintre cele mai mari spectacole pe care le-a văzut vreodată Campionatul European.

.aussiedlerbote.de

Răsturnări de situație uriașe, victorii istorice și goluri din belșug - Euro 2020 este un turneu care nu se oprește aici.

Puțini ar fi prezis că sferturile de finală vor arăta așa, după ce Elveția a uimit campioana mondială Franța, iar Cehia a eliminat o echipă a Olandei care a impresionat pe mulți în faza grupelor.

Anglia a pus capăt unei perioade de 55 de ani de caniculă învingând în sfârșit Germania în fazele eliminatorii ale unei competiții majore, în timp ce Ucraina a obținut o victorie dramatică în prelungiri pentru a-și asigura un loc în sferturile de finală ale Campionatului European pentru prima dată în istoria sa.

Meciurile din sferturile de finală ale Euro 2020 vor avea loc pe 2 și 3 iulie.

Belgia vs. Italia

Aflată printre favoritele la câștigarea Euro 2020 înainte de a se fi jucat o minge, Belgia s-a ridicat la înălțimea așteptărilor de până acum la acest campionat.

Selecționata lui Roberto Martínez a ajuns în sferturile de finală cu foarte puțin tam-tam și a făcut acest lucru fără a putea conta până acum atât pe Eden Hazard, aflat în formă maximă, cât și pe Kevin De Bruyne, doi dintre cei mai importanți jucători ai săi.

Este puțin probabil ca ambii jucători să fie suficient de apți pentru a juca în sferturile de finală de vineri, împotriva Italiei, după ce au ieșit accidentați în impresionanta victorie din optimi în fața Portugaliei, campioana în exercițiu.

CITEȘTE: The Belgian Blueprint - Cum a devenit o națiune mică o superputere a fotbalului european

Din fericire pentru Martínez, "generația de aur" a Belgiei este binecuvântată cu multă profunzime și va putea să se bazeze pe jucători precum Dries Mertens, Yannick Carrasco și Thorgan Hazard - fratele lui Eden - care a marcat golul victoriei împotriva Portugaliei.

Mulți au declarat că acest turneu este ultima șansă pentru acest grup de jucători talentați, dar îmbătrâniți - în prezent, echipa nr. 1 din lume - de a deveni primii care câștigă o medalie de argint pentru națiunea lor.

În schimb, puțini se așteptau ca Italia să strălucească așa cum a făcut-o înainte de turneu, dar echipa lui Roberto Mancini a devenit una dintre cele mai distractive echipe de urmărit la Euro 2020.

Energia nelimitată a unor jucători precum Leonardo Spinazzola și Manuel Locatelli au dat acestei echipe un avantaj ofensiv incitant, în timp ce revenirea lui Marco Verratti după accidentare a oferit un control sporit la mijlocul terenului.

Italia a trecut la limită de Austria cu 2-1 după prelungiri.

Victoria curajoasă cu 2-1 în prelungiri în fața Austriei, de departe cel mai dur test cu care s-a confruntat până acum, a demonstrat că ADN-ul defensiv clasic există încă în această versiune a Italiei, chiar dacă echipa în ansamblu arată diferit față de anii trecuți.

Cu siguranță, această echipă nu ar fi fost capabilă să realizeze actualul său parcurs de 31 de meciuri fără înfrângere - eclipsând propriul său record de invincibilitate, vechi de 82 de ani - fără apărători puternici precum Leonardo Bonucci și Giorgio Chiellini.

Ucraina vs. Anglia

S-ar putea ca fotbalul să se întoarcă cu adevărat acasă?

După ce a reușit în sfârșit să învingă vechea rivală Germania, aceasta este probabil cea mai mare șansă a Angliei de a câștiga un trofeu major de când a ridicat Cupa Mondială în 1966.

Traseul său către o potențială finală pare considerabil mai ușor decât cel al echipelor din cealaltă parte a tabloului, dar dacă există un lucru pe care rezultatele șocante din ultima săptămână i-au învățat pe fanii de la Euro 2020, acesta este să nu ia victoria ca pe un dat atunci când joacă împotriva unui outsider.

Harry Kane sărbătorește după ce a marcat al doilea gol al Angliei împotriva Germaniei.

Selecționerul Gareth Southgate a reluat aceste sentimente în interviul de după meci, declarând că jucătorii săi au început deja să se concentreze asupra Ucrainei imediat ce au revenit în vestiar după victoria de marți împotriva Germaniei.

Adversarul lui Southgate, legendarul fost atacant ucrainean Andriy Shevchenko, a fost, în mod normal, optimist în privința șanselor echipei sale înainte de confruntarea de sâmbătă.

La urma urmei, acest grup de jucători a creat deja istorie ajungând până aici.

"Anglia este o echipă grozavă - are o bancă adâncă, un staff tehnic excepțional și suntem pe deplin conștienți de cât de greu va fi acest meci", a declarat Shevchenko reporterilor după victoria Ucrainei cu 2-1 în prelungiri în fața Suediei.

Jucătorii Ucrainei sărbătoresc alături de suporteri după ce au învins Suedia.

"Sunt incredibil de greu de marcat împotriva lor, dar forța lor nu ar trebui să ne sperie. Ar trebui să ne motiveze, pentru că totul este posibil în fotbal, ca și în viață, și vom juca din toată inima pentru a le oferi fanilor noștri și mai multe motive de bucurie."

Este doar a doua oară în istoria Ucrainei când ajunge în sferturile de finală ale unei competiții majore - a ajuns și în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2006 - dar toată presiunea va fi pe Anglia să câștige la Roma și să se întoarcă pe Wembley, unde ar putea juca fie cu Cehia, fie cu Danemarca în semifinale.

Republica Cehă vs. Danemarca

După prăbușirea șocantă a lui Christian Eriksen și reacția emoționantă a coechipierilor săi, Danemarca a oferit povestea de bun-simț a Euro 2020 prin calificarea în fazele eliminatorii.

Acest lucru părea puțin probabil după înfrângerile în fața Finlandei și Belgiei în primele două meciuri din faza grupelor, însă victoria cu 4-1 în fața Rusiei și înfrângerea cu 2-0 a Finlandei în fața Belgiei i-au asigurat locul în optimi.

Mulți au crezut că meciul cu Țara Galilor va fi o afacere strânsă - a fost orice altceva.

Danezii s-au dezlănțuit, asigurându-și o victorie impresionantă cu 4-0 și anunțându-și sosirea în ultimele etape ale Euro 2020.

Danezul Kasper Dolberg sărbătorește cu coechipierii după ce a marcat împotriva Țării Galilor.

Jucătorii Danemarcei au vorbit despre taxa emoțională pe care a avut-o asupra lor întoarcerea pentru a termina meciul de la prăbușirea lui Eriksen în aceeași după-amiază, mai mulți membri ai echipei criticând UEFA pentru că nu le-a permis să joace meciul în ziua următoare.

Având în vedere tăria mentală remarcabilă a acestui grup, fanii Danemarcei poate că și-au permis deja să înceapă să viseze la o repetare a Euro '92, când echipa națională a obținut singurul său trofeu internațional major de până acum.

Cu toate acestea, îi așteaptă o echipă a Republicii Cehe care a obținut una dintre cele mai mari surprize de până acum ale turneului.

Cehii au fost extrem de impresionanți în victoria cu 2-0 în 16-imile de finală împotriva Olandei, o echipă despre care mulți au crezut că va merge la Euro 2020, după o evoluție impresionantă în faza grupelor.

Patrik Schick este asaltat de coechipierii săi după ce a marcat împotriva Olandei.

Atacantul Patrik Schick a fost unul dintre jucătorii remarcați de la Euro 2020 și este cel mai bun marcator rămas în competiție; un alt gol împotriva Danemarcei l-ar aduce la egalitate cu Cristiano Ronaldo în fruntea clasamentului Ghetei de Aur.

Aceste echipe vor fi cu siguranță încântate să joace una împotriva celeilalte, iar pentru ambele, aceasta se va simți ca o șansă foarte realistă de a avansa în semifinale.

Elveția vs. Spania

Aceste echipe au fost implicate în două dintre cele mai mari meciuri de la Campionatul European la care este posibil să asistăm vreodată.

Condusă cu 3-1 de Franța cu doar nouă minute înainte de final, Elveția a reușit cumva să egaleze și a eliminat campioana mondială în exercițiu cu 5-4 la penalty-uri, băiatul de aur al fotbalului francez, Kylian Mbappé, ratând penalty-ul decisiv.

Elvețienii nu au fost cu siguranță norocoși să treacă cu bine de acel meci împotriva Franței; au dat dovadă de un calm și de o calitate pe măsura mai iluștrilor lor adversari pe tot terenul.

Jucătorii Elveției sărbătoresc după ce Kylian Mbappé ratează penalty-ul decisiv.

A fost o revenire remarcabilă, aparent imposibilă, iar Elveția va crede acum, pe bună dreptate, că poate învinge orice echipă pe care o întâlnește.

Următorul adversar, Spania, s-a cam bâlbâit în faza grupelor până când un autogol calamitosu al portarului slovac Martin Dúbravka a deschis porțile pentru prima dată la Euro 2020.

Selecționata lui Luis Enrique a părut să ducă această încredere până în meciul din optimi împotriva Croației, deschizând un avantaj de 3-1 cu mai puțin de cinci minute înainte de final.

Cu toate acestea, pântecul moale al Spaniei a fost expus din nou, deoarece Croația a marcat de două ori în ultimele momente pentru a forța intrarea în prelungiri.

Álvaro Morata a avut probleme la Euro 2020 până la golul marcat împotriva Croației.

Atacantul mult denigrat Álvaro Morata, care a avut parte de o perioadă chinuitoare în fața porții până acum, a marcat un voleu strălucit pentru a aduce Spania din nou în avantaj, înainte ca Mikel Oyarzabal să pecetluiască victoria.

Cotatorii au acum Spania ca a doua favorită la câștigarea Euro 2020, după Anglia, și, deși rămân întrebări cu privire la echipă în ansamblu, cele 10 goluri marcate în ultimele două meciuri vor fi suficiente pentru a da nopți albe oricărei apărări adverse.