SportȘtirifotbal

Erling Haaland marchează un hattrick record și Manchester City învinge Manchester United cu 6-3

Încă de la sosirea sa la Manchester City în această vară, Erling Haaland a doborât recorduri într-un ritm uimitor.

Foden sărbătorește alături de Haaland înscrierea celui de-al șaselea gol al lui City..aussiedlerbote.de

Și fenomenul norvegian a intrat și mai mult în istorie duminică, când a devenit primul jucător care a marcat un hat-trick în trei meciuri consecutive pe teren propriu în Premier League, în timp ce echipa sa a învins-o pe rivala Manchester United cu 6-3 și a rămas pe locul doi în campionat.

După ce a așteptat 52 de ani pentru ca un jucător să marcheze un hat-trick în derby-ul din Manchester, City a trebuit să aștepte doar șase minute pentru un alt hat-trick, deoarece eroul local Phil Foden și-a completat propriul hat-trick în minutul 72, înainte ca United să restabilească o oarecare respectabilitate a scorului cu două goluri în final.

Haaland, care s-a transferat la City de la Borussia Dortmund în vară, a marcat 17 goluri în 10 meciuri, ceea ce îl face cel mai letal marcator din Europa, și a fost strălucit împotriva lui United, nu numai că a marcat trei goluri, dar a și creat două.

Haaland înscrie cu capul pentru al doilea gol al zilei.

City a deschis scorul în minutul 8 prin Foden, care a conectat o centrare a lui Bernardo Silva. Haaland a intrat repede pe lista marcatorilor, mai întâi cu capul după un corner, înainte de a înscrie din pasa perfectă a lui Kevin de Bruyne.

Norvegianul s-a transformat apoi în furnizor, oferindu-i lui Foden o șansă ușoară de a face 4-0 înainte de pauză.

Anthony și Anthony Martial au marcat pentru United, făcând 4-1, apoi 6-2 și 6-3, în ceea ce a fost o zi nefericită pentru echipa lui Erik ten Hag, după o recentă revenire de formă a echipei sale.

City rămâne la un punct în spatele lui Arsenal, dar cu Haaland într-o asemenea formă, echipa lui Pep Guardiola rămâne favorită pentru a-și păstra titlul de campioană, care ar fi al cincilea în șase ani.