SportȘtirifotbal

Erling Haaland doboară mai multe recorduri și își continuă seria de goluri marcate în Liga Campionilor

Se spune că marcarea golurilor este cea mai grea parte a fotbalului, dar Erling Braut Haaland continuă să facă acest proces să pară ușor.

.aussiedlerbote.de

Cu o nouă dublă în meciul Borussiei Dortmund cu Sevilla (2-2), marți, în Liga Campionilor, tânărul atacant a scris o nouă pagină în cartea recordurilor competiției, în timp ce echipa germană s-a impus cu 5-4 la general și s-a calificat în sferturile de finală.

Niciun jucător din istoria turneului nu a atins pragul de 20 de goluri în mai puține meciuri. Haaland a reușit acest lucru în doar 14 meciuri, depășind recordul anterior deținut de Harry Kane, care a realizat această performanță în 24 de partide.

De asemenea, internaționalul norvegian este cel mai tânăr jucător care a marcat vreodată în șase meciuri consecutive din Liga Campionilor și nimeni nu a marcat mai multe goluri decât el în competiție de la debutul său în 2019.

De asemenea, el l-a depășit pe actualul antrenor al lui Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, în calitate de cel mai bun marcator din toate timpurile al Norvegiei în cel mai prestigios turneu european de fotbal.

Este un set de statistici de care orice jucător ar fi mândru, cu atât mai mult un tânăr de 20 de ani.

"Erling este excepțional. Suntem fericiți că mai avem două meciuri în Liga Campionilor acum pentru ca el să continue să marcheze", a declarat antrenorul lui Dortmund, Edin Terzic, după ce echipa sa a avansat în sferturile de finală.

CITEȘTE: Evoluția lui Erling Haaland

Erling Haaland aleargă spre portarul lui Sevilla, Yassine Bounou, în timp ce sărbătorește marcarea penalty-ului.

Penalty controversat

Venind după o înfrângere dezamăgitoare împotriva rivalilor de la Bayern Munchen duminică - un meci în care Haaland a marcat de două ori - Dortmund părea hotărâtă să își păstreze avantajul de 3-2 din prima manșă împotriva Sevillei.

Formația germană și-a mărit avantajul în prima repriză, când Haaland a intrat în plasă după o recuperare a căpitanului Marco Reus.

Atacantul norvegian și-a dublat apoi scorul din penalty, după o perioadă controversată de joc.

Haaland a crezut că a marcat un gol solo minunat la începutul reprizei secunde, dar VAR a anulat încercarea sa după ce a constatat un fault comis de atacant. În mod incredibil, VAR a acordat apoi un penalty pentru Dortmund pentru un fault anterior asupra tânărului cu câteva minute înainte.

CITEȘTE: Lewandowski se apropie de recordul legendar de goluri

Drama nu s-a oprit aici.

Portarul Yassine Bounou a apărat încercarea de penalty a lui Haaland și a urmat cu o blocaj bun la reluare, dar arbitrul a ordonat repetarea loviturii de pedeapsă după ce VAR a văzut că portarul Sevillei a ieșit de pe linia de pedeapsă.

La a doua sa încercare, Haaland a executat un penalty aproape identic, care a trecut pe lângă mâna întinsă a lui Bounou.

Enervat în mod clar de sărbătorile inițiale ale lui Bounou după ce i-a apărat prima încercare, Haaland l-a provocat pe portar în timp ce fugea în semn de sărbătoare, mai mulți jucători de la Sevilla urmărindu-l furibund pe norvegian.

Spaniolii au replicat cu două goluri în repriza a doua, dar nu a fost suficient și Dortmund s-a impus la scorul general.

Cu 10 goluri deja marcate în competiția din acest sezon, rămâne de văzut câte va mai adăuga Halaand la contul său, în timp ce o duce pe Dortmund mai departe în fazele eliminatorii.

Cristiano Ronaldo deține recordul pentru cele mai multe goluri într-un sezon al Ligii Campionilor - a marcat 17 goluri în campania 2013-2014.