Eriksson marchează la Paris: Bayern feminin învinge cu 1:0

FC Bayern Munchen țintește sferturile de finală în prima ligă. Magdalena Eriksson obține puncte importante la Paris.

A marcat singurul gol al meciului în victoria de la Paris: Magdalena Eriksson de la Bayern..aussiedlerbote.de

Echipa feminină de fotbal a lui FC Bayern Munchen a obținut prima victorie în faza grupelor Ligii Campionilor din acest an.

Campioana Germaniei și liderul Bundesligii s-a impus cu 1:0 (1:0) pe terenul celor de la Paris St. Germain, după o prestație eficientă și concentrată. Suedeza Magdalena Erikson a marcat golul zilei pentru echipa din Munchen, în minutul 21.

Echipa antrenorului Alexander Straus a arătat astfel o reacție puternică după remiza 2:2 obținută acasă cu AS Roma în urmă cu o săptămână. Următorul adversar în drumul spre sferturile de finală va fi Ajax Amsterdam, pe 14 decembrie. Femeile de la Bayern nu au câștigat niciodată titlul în prima ligă.

Echipa din Munchen a profitat de o lovitură liberă executată de Klara Bühl, pe care căpitanul Glodis Viggosdottir a trimis-o cu capul peste poartă, și a preluat conducerea prin Eriksson. Lea Schüller a ratat o ocazie mare de a face 2:0 la scurt timp după aceea, dar Parisul, condus de golghetera Marie-Antoinette Katoto, accidentată de mult timp, a menținut echilibrul în prima repriză.

După pauză, portarul lui Bayern, Maria Luisa Grohs, a apărat cu un picior de apărare un șut al rapidei Tabitha Chawinga. În rest, semifinalistele din 2021 și 2022 - ca și în precedenta înfrângere cu 2-0 la Amsterdam - nu au reușit să producă suficiente goluri în câteva atacuri promițătoare.