SportȘtirifotbal

Erik ten Hag va "face față" plecării premature a lui Cristiano Ronaldo în timpul victoriei cu 2-0 împotriva lui Tottenham

Managerul lui Manchester United, Erik ten Hag, a declarat că va aștepta până joi pentru a "face față" plecării premature a lui Cristiano Ronaldo în timpul victoriei echipei sale cu 2-0 în fața lui Tottenham.

Ronaldo se încălzește înainte de meciul lui Manchester United cu Tottenham..aussiedlerbote.de

Ronaldo, care a avut un timp de joc limitat sub zece Hag și a încercat să forțeze o mutare de la United înainte de începerea sezonului, a fost rezervă neutilizată în meciul de miercuri.

În loc să rămână până la fluierul final, atacantul portughez a coborât pe tunel cu câteva minute înainte de finalul partidei de pe Old Trafford - la scurt timp după ce ten Hag îi introdusese pe Christian Eriksen și Anthony Elanga.

"Nu acord atenție (la asta) astăzi, ne ocupăm de asta mâine", a declarat managerul olandez reporterilor când a fost întrebat despre ieșirea timpurie a lui Ronaldo. "Vreau să mă concentrez pe această echipă. A fost o performanță magnifică".

Ronaldo a părut nemulțumit atunci când a fost înlocuit în minutul 72 al meciului de duminică dintre United și Newcastle (0-0), o decizie pe care ten Hag a declarat că a luat-o pentru a-și menține atacanții proaspeți înaintea unei serii aglomerate de meciuri.

În cele opt apariții ale sale de până acum în acest sezon - dintre care șase au venit de pe banca de rezerve - Ronaldo a marcat doar o singură dată.

În cadrul unei intervenții la BBC, fostul atacant englez Gary Lineker a declarat că a fost "inacceptabil" și "atât de slab" faptul că jucătorul de 37 de ani a părăsit meciul mai devreme.

Împotriva lui Tottenham, un șut deviat al lui Fred a adus-o pe United în avantaj la începutul reprizei secunde, înainte ca Bruno Fernandes să mărească avantajul echipei locale de la marginea suprafeței.

În mare parte datorită excelenței portarului Hugo Lloris de la Spurs, United a marcat doar de două ori, care a urcat cu această victorie pe locul cinci în clasamentul Premier League.

Într-un sezon plin de peripeții, echipa lui zece Hag a înregistrat acum victorii împotriva lui Tottenham, Liverpool și Arsenal, dar și înfrângeri umilitoare împotriva lui Brentford și Manchester City.

Următoarea etapă este o deplasare la Chelsea sâmbătă, în timp ce Tottenham joacă acasă cu Newcastle.