Eintracht trage speranțe în lupta pentru retrogradare

96 concesii de top prima rundă

Philippe are o mare împotriva lui Wiesbaden..aussiedlerbote.de

Tot pe locul 17 în Bundesliga 2, dar măcar o nouă victorie. Și încă una clară. Eintracht Braunschweig a transformat un deficit în victorie împotriva lui Wehen Wiesbaden. A fost o poveste diferită pentru rivalii de la Hanovra, care nu au reușit să câștige pentru a patra oară consecutiv.

Hanovra 96 - Karlsruher SC 2:2 (0:1)

Hannover 96 a irosit pe ultimii metri prima repriză bună din Bundesliga 2. Echipa din Saxonia Inferioară, care încă visa la promovare la începutul lunii noiembrie, aflată pe locul trei în clasament, nu a reușit să învingă Karlsruher SC cu 2:2 (0:1) în ultimul meci de pe teren propriu al anului. După patru meciuri la rând fără victorie, fostul club din Bundesliga a alunecat pe locul șase și ar putea să coboare și mai mult în clasament în weekend.

KSC este pe drumul cel bun pentru a încheia în mod conciliant o primă jumătate de sezon dezamăgitoare. În ciuda celor șase puncte obținute în ultimele patru meciuri, diferența față de zona de retrogradare este încă periculos de mică.

Fostul internațional Marcel Halstenberg i-a adus pe vizitatori în avantaj încă de la început. Revenitul a degajat inițial mingea, dar apoi a deviat în propria poartă o centrare a lui Leon Jensen, pe care Budu Siwiwadse a ratat-o (11'). La scurt timp după pauză, fostul jucător al lui Hanover, Lars Stindl, a făcut 2:0 (53'), după o greșeală capitală în jocul de construcție al celor de la 96ers. Rezervele Andreas Voglsammer (72') și Sei Muroya (90.+1) au salvat însă un punct pentru gazde.

După ce a fost condusă la începutul meciului, Hannover a preluat din ce în ce mai mult controlul jocului - și a fost aproape de egalare, dar portarul lui KSC, Patrick Drewes, a apărat șutul direct al lui Havard Nielsen (33'). Însă vizitatorii au rămas mai eficienți: Igor Matanovic a preluat mingea de la Phil Neumann și l-a trimis pe Stindl, care nu i-a dat nicio șansă fostului portar al naționalei, Ron-Robert Zieler. Însă Voglsammer le-a mai dat o dată speranțe roș-albaștrilor, după o muncă pregătitoare a lui Kolja Oudenne. Cu toate acestea, Christopher Scott a nimerit inițial doar partea inferioară a barei transversale (80'). Muroya a avut apoi succes cu un nou șut.

Wehen Wiesbaden - Eintracht Braunschweig 1:3 (1:0)

Eintracht Braunschweig și-a recăpătat speranța în lupta pentru retrogradare după prima victorie în deplasare din acest sezon. În urma victoriei cu 3:1 (0:1) pe terenul nou-promovatei SV Wehen Wiesbaden, formația din Saxonia Inferioară, aflată pe locul 17 în clasament, a redus la cinci puncte distanța față de locurile retrogradabile, cel puțin până duminică.

Braunschweig a fost condusă inițial în inferioritate grație unei lovituri de cap a fundașului central Aleksandar Vukotic (18'). Cu toate acestea, vizitatorii au dat drumul la căldură după pauză. Fabio Kaufmann (48') și înlocuitorul Rayan Philippe (56') au întors soarta meciului după pauză. Cu avantajul în spate, Eintracht a dominat apoi clar jocul și a mărit avantajul la 3:1 cu al doilea gol al lui Kaufmann (76'), după ce a fost lansat de Robert Ivanov cu o pasă de ac.

A fost a treia înfrângere consecutivă pentru Wiesbaden. Înainte de aceasta, echipa promovată câștigase patru meciuri la rând. Hessenii rămân pe locul nouă în clasament, cu 21 de puncte, cel puțin până sâmbătă.