SportȘtirifotbal

Eintracht Frankfurt își încheie finala de poveste a Europa League cu o victorie la penalty-uri care îi frânge inima lui Rangers

Pentru Sevilia, a fost cea mai călduroasă zi din an. Pentru Eintracht Frankfurt a fost una dintre cele mai frumoase nopți din istoria de 123 de ani a clubului german.

Atacantul columbian al lui Frankfurt, Rafael Borre, sărbătorește marcarea primului gol al echipei....aussiedlerbote.de
Atacantul columbian al lui Frankfurt, Rafael Borre, sărbătorește marcarea primului gol al echipei sale..aussiedlerbote.de

În mijlocul unui zgomot asurzitor și a unei călduri sufocante de 31 de grade Celsius, miercuri, Frankfurt a învins Glasgow Rangers cu 5-4 într-o dramatică lovitură de pedeapsă după 1-1 și a obținut un titlu de poveste în UEFA Europa League pe stadionul Ramon Sanchez-Pizjuan.

Columbianul Rafael Borre, după ce a anulat deschiderea scorului lui Joe Aribo, a înscris penalty-ul decisiv, după ce fostul mijlocaș al lui Arsenal, Aaron Ramsey, a ratat pentru Rangers

În mod incredibil, înseamnă că, în ciuda faptului că a terminat pe locul 11 în Bundesliga - la 35 de puncte în spatele campioanei Bayern Munchen - Frankfurt se va alătura puternicei echipe germane în primul pot al tragerii la sorți a Ligii Campionilor UEFA din sezonul viitor.

Antrenorul principal al lui Frankfurt, Oliver Glasner, își încurajează echipa.

Fiind doar a treia echipă din istoria Europa League care a ajuns neînvinsă în finală, Frankfurt poate reflecta asupra unei călătorii europene magice care a inclus triumfuri memorabile împotriva giganților spanioli Barcelona și a unei echipe impresionante a lui West Ham.

Și, după ce a suferit agonia unei înfrângeri la penalty-uri în semifinale în fața celor care au câștigat în cele din urmă, Chelsea, în 2019, maniera de victorie nu ar fi putut fi mai dulce pentru fanii lui Frankfurt care au călătorit și care - îmbrăcând culorile tricoului de meci al clubului lor - au format un zid alb zgomotos în spatele porții.

Fanii lui Frankfurt flutură steaguri în timpul meciului.

Alte mii de oameni s-au înghesuit în Deutsche Bank Park al clubului din Germania pentru a crea o atmosferă la fel de zgomotoasă acasă.

Aproximativ 30.000 de fani ai lui Rangers au urmărit meciul pe ecrane mari la Estadio La Cartuja din apropiere, potrivit unui tweet de pe stadion, în timp ce scoțienii s-au îmbulzit la Sevilla pentru meci.

"Sunt absolut devastat

După ce a suferit o a doua înfrângere în ultimul obstacol al competiției, după cea suferită în 2008 în fața lui Zenit St Petersburg, ar putea dura ceva timp până când rănile se vor vindeca pentru Rangers.

O paradă senzațională a portarului de la Frankfurt, Kevin Trapp, la o lovitură de la distanță de Ryan Kent în ultimele momente ale prelungirii, va fi, fără îndoială, întipărită în mintea fanilor lui Rangers, deoarece scoțienii au fost atât de aproape de victorie în finalul meciului.

"Este sfâșietor", a declarat John Lundstram de la Rangers pentru BT Sport. "Am fi putut câștiga, dar ce salvare [de la Trapp]. Ce poți să faci? Sunt absolut devastat. Sunt atât de, atât de, atât de, atât de rupt de inimă".

Mijlocașul Steven Davis a adăugat: "Este o dezamăgire uriașă. Este greu să reflectezi imediat. Știm cât de dificil va fi să ajungem din nou în această etapă".

Cu toate acestea, Ranger poate privi înapoi la o călătorie incredibilă - în acest an și în ultimul deceniu - pentru a ajunge la una dintre finalele de vârf ale fotbalului european.

Un parcurs memorabil a explodat în viață cu o victorie uimitoare împotriva giganților germani Borussia Dortmund, înainte ca o altă noapte celebră la Glasgow să vadă Rangers învingând o altă echipă din Bundesliga, Red Bull Leipzig.

James Tavernier de la Rangers sărbătorește după deschiderea scorului de la Aribo.

În urmă cu zece ani, Rangers privea în prăpastie - măcinată de datorii și intrată în administrare, forțată să înființeze o nouă companie doar pentru a putea să o ia de la capăt din al patrulea eșalon al fotbalului scoțian.

Deși a eșuat în apărarea titlului din Scottish Premiership în acest sezon, după ce a fost întrecută de marea rivală Celtic, ziua de miercuri a fost un reper al cât de departe a ajuns Rangers.

Răscumpărarea lui McGregor

În mod agonizant, căruia i s-a refuzat șansa de a juca în finala cu Zenit din 2008 din cauza unei accidentări, portarul de 40 de ani al lui Rangers, Allan McGregor, a făcut o serie de parade inteligente pentru a menține scorul la egalitate.

Un plonjon acrobatic pentru a respinge de lângă stâlp șutul puternic al lui Ansgar Knauff s-a dovedit a fi cel mai bun din prima repriză, în care au existat puține ocazii clare.

Apoi, în minutul 10 al celei de-a doua reprize, Aribo - care a urmărit umbrele o mare parte din meci - a fugit după o lovitură de cap greșită a mijlocașului lui Frankfurt, Djibril Sow.

Și după ce fundașul Tuta s-a împiedicat, Aribo a trimis un finisaj rece pe lângă Trapp și a marcat primul său gol în acest sezon al competiției.

Cu câteva momente înainte de pauza de apă din repriza a doua, a fost rândul jumătății albe a stadionului să erupă, când columbianul Borre a reacționat cel mai rapid pentru a transforma în gol centrarea primitoare a lui Filip Kostic.

Borre sărbătorește egalarea pentru germani.

Cu Borre și Kostic cel mai bun marcator și respectiv furnizor al clubului în Bundesliga în acest sezon, poate că acest gol era inevitabil, dar fundașul lui Rangers, Connor Goldson, va fi fost dezamăgit după ce a lăsat mingea să treacă pe lângă el.

Un final nervos al timpului regulamentar a împiedicat o perioadă și mai nervoasă de prelungiri, Borre a fost cel mai aproape de timp după o alunecare a lui Calvin Bassey, dar apărătorul Rangers a recuperat superb pentru a împiedica columbianul să înscrie al doilea său gol al meciului.

Scoțienii au fost aproape de a obține o victorie uluitoare la final, dar Trapp a salvat superb de la Kent înainte de a opri lovitura liberă a lui James Tavernier pentru a trimite meciul la penalty-uri.