Echipa DHB vrea mai multă "plăcere la handbal": pot veni adversarii

Cu o victorie impunătoare împotriva Poloniei, handbalistele germane își câștigă o pauză de două zile. Selecționerul formulează pretenții clare pentru runda principală a Cupei Mondiale.

Selecționerul naționalei, Markus Gaugisch, și jucătorii săi sărbătoresc victoria împotriva....aussiedlerbote.de
Selecționerul naționalei, Markus Gaugisch, și jucătorii săi sărbătoresc victoria împotriva Poloniei. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Mondială feminină - Echipa DHB vrea mai multă "plăcere la handbal": pot veni adversarii

Handbalistele germane vor să se bazeze pe prestația defensivă remarcabilă din meciul cu Polonia în drumul lor spre sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

"Apărarea câștigă meciuri. Avem nevoie de curaj în apărare. Sperăm să putem arăta acest handbal pentru mult timp și în multe faze", a declarat selecționerul național Markus Gaugisch după o prestație defensivă strălucită a echipei DHB. "Cea mai importantă constatare este că putem juca handbal așa cum ne dorim".

La trei decenii de la triumful istoric de la Campionatul Mondial din 1993, de la care astăzi se împlinesc 30 de ani, au fost puse bazele unui nou triumf la Campionatul Mondial. În victoria surprinzător de categorică 33:17 în fața Poloniei, echipa germană nu numai că și-a asigurat victoria în grupă, dar a impresionat și în jocul din spate. "Apărarea a fost bombastică astăzi. Aceasta este cheia succesului", a declarat co-capitanul Alina Grijseels. Coechipiera Amelie Berger a descris seara ca fiind un "regal handbalistic". "Am reușit să arătăm că putem juca un handbal grozav. Acum pot veni următorii adversari".

În faza a doua a turneului, Germania va înfrunta într-o grupă de șase echipe pretendentele la titlu, Danemarca, România și probabil Serbia. Prima confruntare din turul principal este programată joi. Cele mai bune două echipe se vor califica apoi în sferturile de finală - obiectivul minim al Federației Germane de Handbal. "Trebuie să continuăm să fim atât de concentrați și să ne apărăm atât de bine. Avem nevoie de concentrare din partea fiecărui jucător", a făcut Grijseels apel la echipă.

"Fetele au un plan clar"

Directorul sportiv al DHB, Axel Kromer, crede că echipa de handbal a Germaniei se poate califica în semifinalele Cupei Mondiale. "Șansele sunt în creștere, deoarece fetele au încredere în ele însele și au un plan clar. Rămâne de văzut dacă acest lucru va continua să funcționeze. Dar cred că putem reuși", a declarat Kromer.

"Ne cunoaștem forțele, dar și calitatea viitoarelor noastre adversare. Cu toate acestea, ne dorim, în mod firesc, să trecem cu succes de runda principală", a mai spus Kromer.

Portarul Katharina Filter, care a avut o prestație solidă în duelul cu Polonia, a stabilit motto-ul pentru restul turneului. "Bineînțeles că ne dorim să câștigăm cât mai mult posibil în turul principal și să nu ne oprim nici în sferturile de finală, ci să progresăm", a spus jucătoarea de 24 de ani.