Echipa DHB intră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Serbia "măturată din sală"

Femeile de la DHB și-au atins cu ușurință obiectivul minim..aussiedlerbote.de

Naționala feminină de handbal a Germaniei s-a calificat în avans în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a obținut a cincea victorie în cinci meciuri. Jocul "murdar" așteptat împotriva Serbiei se prelungește mult timp, apoi devine clar.

Echipa feminină de handbal a Germaniei a ajuns în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Scandinavia înainte de termen și și-a asigurat un bilet pentru turneul de calificare la Jocurile Olimpice din primăvară. Grație unei îmbunătățiri semnificative a performanțelor, echipa DHB și-a continuat seria impresionantă de succese împotriva Serbiei și a sărbătorit a cincea victorie în cinci meciuri cu 31:21 (14:13). Antje Döll a fost cea mai bună marcatoare germană în acest meci lung și disputat, cu cinci goluri.

La finalul turului preliminar, echipa națională a selecționerului Markus Gaugisch va înfrunta luni, la Herning, Danemarca, candidată la titlu și co-organizatoare a turneului, la Herning. În sferturile de finală, ar putea înfrunta Suedia, Ungaria sau Muntenegru. Turul celor mai bune opt a fost minimul pentru selecționata germană. Ultima medalie la Campionatul Mondial a fost obținută în urmă cu 16 ani - echipa DHB a câștigat bronzul în 2007. Performanța împotriva Serbiei a dat inițial doar speranțe limitate la o nouă medalie.

"Cu toată viteza" doar după o întârziere

Gaugisch nu se așteptase la "un regal handbalistic", iar antrenorul naționalei a avut dreptate. Cei 5.000 de spectatori au asistat la un meci neplăcut, cum era de așteptat, în care sârbii au încetinit ritmul și și-au desfășurat atacurile foarte mult timp. Ultima clasată în grupă nu a făcut aproape niciun contraatac. Apărarea germană din jurul lui Meike Schmelzer a trebuit să fie răbdătoare.

Apărarea a fost compactă, dar echipa DHB a arătat din nou slăbiciuni în atac. Fără conducătoarea de joc Alina Grijseels (contuzie la coapsă), Germania a ratat prea multe șuturi în primele minute. Gaugisch a certat echipa pe linia de tușă și a cerut primul său time-out după 15 minute. "La maximum", a cerut cu voce tare jucătoarea de 49 de ani când scorul era 5:7.

Punctul crucial: dubla repriză de prelungiri

Discursul a funcționat. Co-capitanul Emily Bölk, aflată la al 100-lea său meci internațional, și Maren Weigel au întors meciul cu aruncări puternice din backcourt. În fața ochilor fostului selecționer național Henk Groener, însă, ofensiva germană a rămas predispusă la greșeli și a ratat prea multe ocazii promițătoare. Jocul rapid nu a funcționat.

Analiza video intensivă din timpul pauzei nu a adus inițial succesul dorit. Selecționata germană s-a lăsat adormită de adversarii săi și nu a reușit să găsească breșe în apărarea sârbă. Se jucaseră cinci minute din repriza secundă și Germania încă aștepta primul gol. Faptul că acum outsiderii acționau prea impetuos și comiteau mai multe faulturi a jucat în favoarea echipei DHB. Germania a întors din nou soarta meciului în prelungirile duble și a luat pentru prima dată un avantaj de cinci goluri cu 15 minute înainte de final (21:16). Rezistența sârbilor a fost întreruptă și Germania și-a mărit avantajul. În perspectiva meciului, Bölk a cerut ca sârbii să fie "măturați din sală". Cu o alergătură puțin prea mare, au reușit.