Familia Andretti, unul dintre cele mai faimoase nume din motorsport, speră să se amestece cu greii din Formula E.

Poveste evidențiată

Andretti se află la al patrulea sezon de Formula E

Familia americană celebră în motorsport

Speră să ajungă în fruntea campionatului electric

Trei generații ale familiei americane au concurat în toată gama de curse, de la Formula 1 la Indy Car, de la NASCAR la Formula E.

Mario Andretti este numele familiar celor mai mulți, o forță dominantă în F1 care a câștigat campionatul mondial în 1978 - ultimul american care a reușit acest lucru și ultimul care a câștigat chiar și o cursă, cu o victorie în Marele Premiu al Olandei din 1978.

De asemenea, a câștigat patru titluri Indy Car, a câștigat Indy 500 în 1969 și se poate lăuda cu 111 victorii din 879 de starturi în carieră în toate formele de curse; nu este de mirare că numele Andretti este foarte important pentru sporturile cu motor.

Fiul Michael a arborat steagul Andretti în anii 1980 și 1990, conducând în mare parte în campionatul CART, pe care l-a câștigat în 1991. Cele 42 de victorii în curse îl fac al treilea cel mai de succes pilot din istoria americană pe roți deschise - un lucru pe care îl numește cea mai mândră realizare a sa.

"A avea un nume ca Andretti este, evident, ceva cu care am crescut și de care suntem foarte mândri", a declarat Michael, al cărui fiu Marco pilotează în echipa Andretti Indy Car, pentru CNN.

"Tatăl meu a început. A făcut tot ce se putea face pentru a se realiza în curse și noi am vrut doar să o ducem mai departe. A fost foarte tare pentru noi să putem să păstrăm numele."

CITEȘTE: Daniel Abt și-a asigurat prima victorie în Mexic

Odiseea electrică

Să câștigi ca individ este un lucru; să câștigi ca echipă a devenit recent și o tendință de familie.

Andretti Autosport, deținută de Michael din 2009, este o forță dominantă în Indy Car, cu patru campioni ai seriei Indy Car și cinci câștigători ai Indy 500 - dintre care trei au venit în ultimele patru curse.

În ultimii ani, însă, numele Andretti a intrat pe un teritoriu nou.

Concurent în Formula E încă de la începutul seriei de curse complet electrice în 2014, echipa a învățat rapid să lovească mai sus de greutatea sa.

"Noi, ca echipă, suntem practic un tip mic, o mică echipă privată care se confruntă cu unele dintre cele mari, cum ar fi Renault și Jaguar și Mahindra, care au bugete de cinci, șase, zece ori mai mari decât noi", spune Michael.

"Este un pic cam greu, de aceea avem nevoie de ajutorul unui producător precum BMW pentru a fi mai competitivi. Sper că în sezonul cinci [sezonul viitor] vom putea să ne amestecăm cu băieții mari."

CITEȘTE: Mașina de Formula E vs. ghepardul - care câștigă?

"Ceva nou

Rezultatele pe circuit au fost constante. În cele trei campionate anterioare ale Formulei E, Andretti a terminat de două ori pe locul șapte și o dată pe locul șase în clasamentul pe echipe.

Echipa din acest an este condusă de pilotul portughez Antonio Felix da Costa, al cărui cel mai bun rezultat de până acum a fost un loc șase în cursa de deschidere a sezonului de la Hong Kong.

Fiind un campionat tânăr în comparație cu rivalii săi, cum se situează Formula E în raport cu aceștia?

"Cred că Formula E va lua locul Formulei 1 și Indy Car? Nu știu, nu cred că acesta este obiectivul Formulei E. Formula E este ceva aparte", spune Andretti.

"Când vii la un eveniment de Formula E trebuie să-ți deschizi mintea, pentru că este destul de diferită.

"Nu ai sunetul puternic sau lucruri de genul ăsta, dar este ceva nou, este o tehnologie nouă, așa că trebuie să vii cu o minte mai mult deschisă și cred că odată ce ajungi aici, vezi, te prinzi de ea".