După un start în forță: Femeile de la Eintracht pierd în fața Barcelonei

Fanii lui Eintracht au sărbătorit-o pentru prima dată pe Laura Freigang în meciul de primă ligă cu Barcelona. Dar o campioană mondială spaniolă marchează apoi de două ori în fața a peste 16.000 de spectatori.

Golgetera lui Frankfurt, Laura Freigang (dr), în duel cu Lucy Bronze de la FC Barcelona..aussiedlerbote.de

Echipa feminină de fotbal Eintracht Frankfurt a ratat lovitura cu FC Barcelona în Liga Campionilor. Echipa antrenorului Niko Arnautis a pierdut cu 3:1 (1:0) în fața campioanei în exercițiu, după o primă repriză puternică.

Atacantul naționalei Laura Freigang chiar a adus clubul din Bundesliga în avantaj în minutul 42, în fața a 16.100 de spectatori de pe Deutsche Bank Park. După pauză, însă, Salma Paralluelo (48/62) și Mariona Caldentey (59) au marcat pentru campioana en-titre a Spaniei.

Frankfurt, care s-a impus cu 2-1 la FC Rosengard, în Suedia, în deschiderea campaniei, speră acum să obțină mai multe puncte pe 13 decembrie, pe terenul celor de la Benfica Lisabona, după debutul pe teren propriu în faza grupelor. Barcelona a început cu calmul unei echipe care nu a primit niciun punct în niciunul dintre cele zece meciuri competitive din acest sezon. Se impusese cu 5-0 în fața Lisabonei și apoi cu același rezultat în fața lui Real Madrid, duminică, în campionatul Spaniei.

Femeile de la Barça dau drumul la căldură după pauză

Cele mai multe atacuri ale favoritelor au venit prin campioana mondială și câștigătoarea Balonului de Aur, Aitana Bonmatí, mai ales că Alexia Putellas a lipsit din cauza unei accidentări. Cu toate acestea, apărarea lui Eintracht din jurul Sarei Doorsoun s-a apărat cu mare concentrare. Chiar și tânăra vedetă Paralluelo a avut inițial puține șanse în fața lui Pia-Sophie Wolter pe aripa stângă. În afară de câteva șuturi inofensive la poartă de ambele părți, nu s-a întâmplat nimic pentru o lungă perioadă de timp. Dar apoi Freigang a marcat cu capul o centrare a lui Verena Hanshaw și a preluat conducerea.

Cu puțin timp înainte, Nicole Anyomi o pusese deja la încercare pe portarul Sandra Paños. În condițiile în care temperaturile se apropiau de punctul de îngheț, femeile de la Barça au ridicat apoi căldura după pauză. Paralluelo a făcut 1-1 din apropiere, înainte ca gazdele să primească alte două goluri.

La puțin peste trei ani după ce a preluat fosta câștigătoare a Cupei Europene 1. FFC Frankfurt, Eintracht va juca pentru prima dată pentru un loc în sferturile de finală. Campioana Germaniei, FC Bayern Munchen, va înfrunta joi Paris Saint-Germain, în timp ce VfL Wolfsburg fusese eliminată anterior.