SportȘtirifotbal

După revolte: Argentina învinge Brazilia

Campion mondial record împotriva campionului mondial, Brazilia împotriva Argentinei. Chiar și înainte de o înfrângere istorică în duelul emoționant dintre două națiuni fotbalistice, în tribunele din Rio de Janeiro se înregistrează violențe.

Jucătorii argentinieni sărbătoresc victoria cu 1-0 a echipei lor..aussiedlerbote.de

Naționala de fotbal a Argentinei, condusă de superstarul Lionel Messi, a învins Brazilia în preliminariile Cupei Mondiale. Albiceleste s-a impus cu 1:0 pe legendarul stadion Maracanã din Rio de Janeiro. A fost prima înfrângere a naționalei braziliene din istoria preliminariilor Cupei Mondiale în fața propriului public. Chiar înainte de startul partidei, violențele din tribune au provocat o întârziere.

Nicolás Otamendi a marcat cu capul în minutul 63, după o lovitură de colț. Messi s-a plâns de dureri la coapsa dreaptă de două ori în prima repriză și a primit tratament pe teren. El a fost înlocuit în cele din urmă cu Ángel Di María în minutul 78. Seleção a jucat ultimele minute în inferioritate numerică, după ce atacantul brazilian Joelinton a fost eliminat cu cartonaș roșu în minutul 81 pentru o lovitură la față a lui Rodrigo De Paul.

Înainte de începerea meciului au izbucnit revolte violente. Suporterii celor două echipe s-au bătut violent în tribunele legendarului stadion Maracanã, așa cum a arătat televiziunea. Poliția braziliană a folosit apoi bastoane împotriva fanilor argentinieni în special. Jucătorii echipei naționale argentiniene au încercat inițial să calmeze situația, dar ulterior s-au retras în vestiar. În cele din urmă, meciul a început cu o jumătate de oră întârziere.

Ultima dată, cei doi giganți ai fotbalului sud-american, Argentina și Brazilia, au ratat ambele calificarea la Cupa Mondială din 2026. Săptămâna trecută, Brazilia, campioana mondială en-titre, a pierdut cu 2-1 în deplasare în fața naționalei Columbiei, în timp ce Argentina, campioana mondială în exercițiu, a pierdut cu 2-0 acasă cu Uruguay, aceasta fiind prima înfrângere a echipei lui Messi de la Cupa Mondială încoace. Argentina rămâne în fruntea clasamentului, cu 15 puncte, urmată de Uruguay (13) și Columbia (12). Brazilia se află pe locul șase, cu șapte puncte.