După derapajul Țării Galilor: Croația se află în fața unei calificări directe la Campionatul European

Croația este la un pas de calificarea directă la EURO 2024 din Germania..aussiedlerbote.de

Croația are din nou cele mai bune șanse de a participa la Campionatul European de fotbal de anul viitor din Germania. Medaliații cu bronz de la Cupa Mondială s-au impus cu 2:0 (2:0) în Letonia și sunt acum pe locul al doilea în clasament, după ce rivalii lor din Țara Galilor au pierdut cu 1:1 în Armenia.

Croația și căpitanul Luka Modric au 13 puncte, iar o victorie în fața Armeniei, marți (20.45), în finalul Grupei D, le va asigura un bilet direct la Campionatul European. Țara Galilor (11) trebuie să joace în același timp cu Turcia, deja calificată, și speră să fie ajutată.

Profesioniștii din Bundesliga se întâlnesc

Doi profesioniști din Bundesliga au marcat pentru echipa națională a Croației la Riga, în Letonia. Lovro Majer, de la Wolfsburg, a marcat golul de 1:0 în minutul șapte. Andrej Kramarić, de la 1899 Hoffenheim, a făcut 2-0 nouă minute mai târziu împotriva inofensivilor letoni, după o pasă de gol a lui Majer.

Țara Galilor, în schimb, a ratat o poziție mai bună de start cu o remiză 1-1 (1-1) în Armenia. Autogolul lui Nair Tiknisjan în prelungirile primei reprize a asigurat cel puțin egalarea. Argentinianul Lucas Zelarayán marcase pentru gazde după cinci minute.