Duo-ul de atacant genial al lui Stuttgart lovește din nou

Guirassy cu golul cu numărul 16 în acest sezon

Două favorite perene: Guirassy și Undav..aussiedlerbote.de

Unul are 16 goluri în acest sezon, celălalt 8: duo-ul ofensiv al lui VfB Stuttgart este într-o formă strălucită și a demonstrat-o împotriva lui Werder Bremen. Echipa antrenorului Sebastian Hoeneß continuă să se amestece în prima ligă - și își joacă cu ușurință calificarea în confruntarea din Cupa DFB cu BVB.

VfB Stuttgart și-a continuat sezonul remarcabil în Bundesliga cu o putere ofensivă concentrată. Într-o victorie mai mult decât meritată cu 2:0 (1:0) împotriva unei echipe Werder Bremen care a fost suprasolicitată pe alocuri, echipa plină de viață a antrenorului Sebastian Hoeneß a avut o singură critică de făcut: Faptul că nu au marcat mai multe goluri decât cele înscrise de Deniz Undav (17) și Serhou Guirassy (74, penalty).

Așa cum anunțase, Hoeneß îi numise pentru prima dată pe cei doi golgheteri ai săi, Guirassy (acum 16 goluri) și Undav (acum 8), împreună în unsprezece de start, cu Chris Führich și Silas alături de ei. A fost un cvartet cu care Bremen s-a luptat de la început: VfB, care și-a păstrat locul trei în clasament, a combinat vioi prin jumătatea adversă - a fost frumos de văzut.

Werder a pierdut de mai multe ori terenul în vârtejul ofensiv al lui Stuttgart, prima dată în mod decisiv când Undav a marcat deschiderea scorului. Fostul jucător de la tineret al lui Bremen a șters mingea în stil de golgheter, după ce portarul Michael Zetterer nu a făcut o figură bună. Din fericire pentru vizitatori, lucrurile nu s-au înrăutățit la scurt timp după aceea: Guirassy a fost în offside când a marcat (21).

Bremen cu prea multe greșeli

Vestea cea mai bună pentru Werder: VfB a fructificat prea puțin numeroasele ocazii pe care le-a avut - meciul ar fi putut fi decis în favoarea șvabilor furtunoși până la pauză. Cu toate acestea, Bremen știa că doar o singură acțiune bună îi va fi suficientă pentru a reveni în joc. Ei au avut prima ocazie prin Rafael Borré, dar șutul său a fost blocat de puțin (35').

De asemenea, Bremen a făcut prea multe greșeli în jocul de construcție în fața unei echipe agresive a lui Stuttgart pentru a stânjeni serios gazdele. Werder a beneficiat și în repriza secundă de incapacitatea lui VfB de a-și mări avantajul. Guirassy, de exemplu, a ratat mingea la colțul lung din apropiere, după un assist minunat al foarte bunului Silas (55').

După 70 de minute, Hoeneß a pus capăt interacțiunii dintre Guirassy și Undav, înlocuindu-l pe marcator, pentru 1-0. Nu a contat: al șaptelea șut pe poartă al lui Guirassy a încununat scorul. Niklas Stark îl faultase anterior pe Guirassy. Iar Zetterer a dat o pasă greșită.