Dubla reușită târzie a Fortunei șochează Magdeburg

Lautern evoluează și în cupă

Sărbătorește târziu: Niemiec din Düsseldorf..aussiedlerbote.de

Nu se întâmplă nimic pentru mult timp în 16-imile de finală ale Cupei DFB între Kaiserslautern și Nürnberg. Abia în minutul 75 lucrurile au început să se lege în sfârșit, iar noul antrenor Dimitrios Grammozis a putut sărbători un debut reușit la Betzenberg. Între timp, Magdeburg a condus mult timp în fața lui Düsseldorf - dar este eliminată.

1. FC Magdeburg - Fortuna Düsseldorf 1:2 (1:0)

Fortuna Düsseldorf a ajuns în sferturile de finală ale Cupei DFB pentru prima dată în ultimii patru ani. Echipa antrenorului Daniel Thioune a venit de la distanță mare și a câștigat confruntarea din divizia secundă de la 1. FC Magdeburg cu 2:1 (0:1), grație unei duble a lui Jona Niemiec.

Baris Atik (15) adusese în avantaj formația gazdă. Cu toate acestea, înlocuitorul Niemiec (87-90+2) i-a răsplătit pe vizitatori pentru o repriză secundă puternică. Golurile sale i-au asigurat lui Düsseldorf venituri suplimentare de 1,7 milioane de euro.

Inițial, Atik a avut "Fortuna" de partea sa: "șutul" său de la peste 25 de metri a fost gândit ca o centrare, la care Luc Castaignos nu a reușit să ajungă. Karol Niemczycki, în poarta Fortunei, nu a avut nicio șansă să se apere.

Magdeburg, care a început cu aceeași echipă ca în victoria cu 4-1 în fața lui 1. FC Kaiserslautern în campionat și a presat sus ca de obicei, ar fi putut lua un avantaj mai mare. Xavier Amaechi a nimerit însă doar bara a doua (31'). Vizitatorii au ieșit mai puternici în repriza a doua, au avut o posesie semnificativ mai mare și mai multe ocazii de a egala. Căpitanul Jordy de Wijs a lovit stâlpul cu capul (48'), apoi Niemiec și-a făcut intrarea în forță.

1. FC Kaiserslautern - 1. FC Nürnberg 2:0 (0:0)

1. FC Kaiserslautern i-a oferit lui Dimitrios Grammozis un debut perfect și a luptat pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei DFB. În primul meci sub comanda noului antrenor, Diavolii Roșii s-au impus cu 2-0 (0-0) în fața rivalilor din două divizii, 1. FC Nürnberg, grație unei duble lovituri de departajare și au stopat căderea liberă după patru înfrângeri competiționale.

La două zile după ce l-a semnat pe Grammozis, Richmond Tachie (75') și Ragnar Ache (78') au trimis FCK în optimi pentru prima dată în zece ani - și au creat o atmosferă de sărbătoare la Betzenberg. Pe de altă parte, Nürnberg nu a reușit să se revanșeze pentru recenta înfrângere din campionat în fața Fortunei Düsseldorf (0:5), într-o partidă extrem de intensă, dar slab jucată.

Grammozis, care a jucat pentru cvadrupla campioană între 2000 și 2005, a preluat locul lui Dirk Schuster - și a început motivat. "Abia aștept", a declarat noul antrenor al FCK, care a făcut două schimbări în unsprezecele de start față de înfrângerea din campionat de la Magdeburg (1:4).

Formația din Palatinat a dorit să transforme frustrarea din ultimele zile în energie pozitivă în fața celor 48.349 de fani de pe stadionul Fritz Walter. FCK a avut un start angajat corespunzător, dar elanul ofensiv s-a stins din nou după un început puternic. Într-un duel aprig disputat între două cluburi de tradiție, nu au existat inițial ocazii clare de gol.

Abia după pauză, Nürnberg a reprezentat o amenințare, dar portarul lui Lautern, Julian Krahl, a apărat puternic pe linie la lovitura de cap a lui Ahmet Gürleyen (53'). Gazdele au crescut presiunea în ultima fază. Cu toate acestea, Tachie a marcat abia pe final, dintr-o centrare. De asemenea, golgheterul a facilitat și cel de-al doilea gol al înlocuitorului Ache.