SportȘtirifotbal

Dubla lui Lionel Messi contra Valenciei menține în viață speranțele Barcelonei la titlu

Două goluri marcate de Lionel Messi au ajutat Barcelona să obțină o victorie vitală cu 3-2 în fața Valenciei și să rămână la mică distanță de liderul La Liga.

.aussiedlerbote.de

Într-o încheiere palpitantă a sezonului intern spaniol, doar două puncte le despart acum pe Atletico Madrid, Real Madrid și Barcelona, care o înfruntă sâmbătă pe Atletico.

Gabriel a adus-o pe Valencia în avantaj la scurt timp după pauză în meciul de duminică de pe stadionul Mestalla, când a marcat cu capul după un corner, dar Barcelona a marcat trei goluri în 11 minute pentru a remonta diferența.

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, videoclipuri și reportaje

Messi a egalat după ce a avut un penalty apărat de Jasper Cillessen, iar Antoine Griezmann a marcat din apropiere pentru a aduce Barcelona în avantaj, înainte ca Messi să obțină al doilea gol cu o lovitură liberă superbă.

Șutul de la distanță al lui Carlos Soler a făcut ca ultimele minute să fie tensionate pentru Barcelona, dar echipa oaspete a rezistat.

Jucătorii Barcelonei sărbătoresc după fluierul final.

"Suntem încă în viață, trebuie să facem un mare compliment echipei, pentru modul în care a jucat", a declarat antrenorul secund al Barcelonei, Alfred Schreuder.

"Cred că am jucat foarte bine prima repriză, ne-am creat multe ocazii bune. Dar după ce Valencia a condus cu 1-0 (în avantaj) cred că am reacționat foarte bine".

CITEȘTE: Fanii lui Manchester United organizează un protest împotriva proprietarilor americani, în condițiile în care meciul din Premier League cu Liverpool a fost amânat

CITEȘTE: Diego Maradona a fost în agonie în cele 12 ore care au precedat moartea sa, afirmă comisia medicală argentiniană

După ce a pierdut joi în fața Grenadei, victoria a dus Barcelona la egalitate de puncte cu a doua clasată, Real Madrid, cu patru meciuri rămase din sezon.

În altă ordine de idei, Inter Milano și-a adjudecat primul titlu din Serie A din ultimii 11 ani, punând capăt domniei lui Juventus în fotbalul italian.

Eșecul Atalantei la Sassuolo, combinat cu victoria de sâmbătă a lui Inter cu 2-0 în fața lui Crotone, a oferit echipei lui Antonio Conte un avans incontestabil în fruntea campionatului.

Juventus, a cărei serie de nouă titluri de campionat consecutive a fost curmată de Inter, a avut nevoie de două goluri de ultimă oră ale lui Cristiano Ronaldo duminică pentru a obține o victorie cu 2-1 împotriva lui Udinese.

În Franța, ca și în Spania, prima ligă se anunță un final tensionat, un singur punct le separă pe Lille și Paris Saint-Germain în fruntea clasamentului.

AS Monaco și Lyon, cele două echipe de pe locurile trei și patru în Ligue 1, au disputat duminică o dispută dramatică.

Meciul a inclus cinci cartonașe roșii în total, dintre care patru au fost acordate pe fondul temperamentului la fluierul final, și s-a încheiat cu 3-2 în favoarea lui Lyon, după un gol marcat în minutul 89 de Rayan Cherki, în vârstă de 17 ani.