Detroit Pistons pune capăt unei serii istorice de 28 de înfrângeri cu o victorie în fața lui Toronto Raptors

Detroit Pistons a evitat să treacă în posesia celei mai lungi serii de înfrângeri din istoria NBA, după ce a pus capăt la seria de 28 de meciuri fără succes cu o victorie cu 129-127 în fața lui Toronto Raptors, sâmbătă, la Little Caesars Arena.

Jalen Duren de la Detroit Pistons aruncă mingea în timpul meciului cu Toronto Raptors pe 30....aussiedlerbote.de
Jalen Duren de la Detroit Pistons aruncă mingea în timpul meciului cu Toronto Raptors pe 30 decembrie la Little Caesars Arena din Detroit, Michigan..aussiedlerbote.de

Detroit era pe punctul de a intra nu doar în istoria NBA, ci și de a egala cea mai lungă serie de înfrângeri din istoria sporturilor profesioniste americane, deținută de Chicago Cardinals, care a pierdut 29 de meciuri consecutive în NFL între 1942 și 1945.

Victoria de sâmbătă a marcat prima victorie a celor de la Pistons din 28 octombrie.

A fost un meci competitiv încă de la început, dar o serie de 14-4 la jumătatea sfertului doi i-a ajutat pe Pistons să ia un avans de opt puncte la pauză. La fel ca în meciul de joi împotriva celor mai bune din NBA, Boston Celtics, avantajul lui Detroit a dispărut în repriza a doua, după ce Toronto a reușit să revină și să facă schimb de puncte cu Pistons în sfertul al treilea.

Totuși, Pistons a rezistat și a recăpătat un avans de două cifre, când Jaden Ivey a reușit o aruncare de trei puncte și a reușit să le ofere un avantaj de 110-99 cu mai puțin de șase minute rămase din sfertul patru. Raptors, cu efectivul redus, a răspuns cu un parțial de 8-2, prin Scottie Barnes, pentru a se apropia la cinci puncte și a rămâne la distanță.

Se părea că Raptors vor încheia raliul atunci când fundașul Gary Trent Jr. a marcat un coș de trei puncte cu două secunde înainte de finalul meciului pentru a reduce scorul la 127-129, dar efortul de revenire al echipei a fost insuficient.

Fostul număr 1 din NBA, Cade Cunningham, a terminat cu 30 de puncte și 12 pase decisive, în timp ce Jalen Duren a adăugat 18 puncte și 17 recuperări pentru ca Pistons să obțină prima victorie.

"Am continuat să ne luptăm. A fost o perioadă foarte, foarte lungă - toate aceste înfrângeri - dar sunt fericit că fac parte dintr-un grup de băieți care nu renunță și care dau tot ce au mai bun în fiecare zi, rămânând pozitivi și ridicându-se unii pe alții", a declarat Cunningham după meci.

"Ne apasă greu peste tot pe unde mergem de două luni, ceea ce este ireal... pentru că a durat atât de mult", a adăugat Cunningham. "A fost ceva ce a durat mult timp, ceva pentru care am insistat atât de mult timp și pentru a trece în sfârșit peste acest obstacol, nu încercăm să ne întoarcem înapoi. Acum începe cu adevărat momentul în care vom vedea cine vom fi și dacă vom continua să jucăm cu același foc cu care am jucat."

Pistons a avut avantajul de a juca împotriva unei echipe Raptors care concurează fără trei jucători, după ce echipa a fost de acord să îi schimbe pe atacantul vedetă OG Anunoby, fundașul Malachi Flynn și atacantul Precious Achiuwa cu New York Knicks mai devreme sâmbătă, în schimbul lui RJ Barrett, Immanuel Quickley și o alegere de a doua rundă de proiect.

"Am fost într-o tonă de vestiare toată viața mea și este o premieră pentru mine să am parte de un astfel de... nu a fost o ușurare, a fost ca și cum aș fi mulțumit lui Dumnezeu, știți, în sfârșit." a declarat antrenorul principal al celor de la Detroit Pistons, Monty Williams, despre victorie după meci. "Băieții țipau, eu aproape că plângeam și sunt atât de fericit pentru băieții noștri, sunt fericit pentru toată lumea din vestiar."

Joi, Pistons a pierdut al 28-lea meci consecutiv după ce a pierdut în fața celor de la Celtics și a egalat recordmanul Philadelphia 76ers - care a pierdut 28 de meciuri consecutive în două sezoane, din sezonul 2014-15 până în sezonul 2015-16.

Precedentul record de înfrângeri într-un singur sezon aparținea celor de la Cleveland Cavaliers 2010-11 și 76ers, care au pierdut ambele 26 de meciuri consecutive în sezoanele respective.

Pistons va juca luni în deplasare împotriva lui Houston Rockets, în încercarea de a câștiga al doilea meci consecutiv.