Detroit Pistons pierde în prelungiri cu Boston Celtics și egalează recordul NBA cu 28 de înfrângeri consecutive

Detroit Pistons și-a continuat marșul spre infamie joi, în înfrângerea cu 128-122 în prelungiri în fața celor de la Boston Celtics, egalând un record de inutilitate în NBA cu a 28-a înfrângere consecutivă.

Cade Cunningham, fundașul lui Detroit Pistons, în timpul meciului de joi împotriva lui Boston....aussiedlerbote.de
Cade Cunningham, fundașul lui Detroit Pistons, în timpul meciului de joi împotriva lui Boston Celtics. Pistons au pierdut al 28-lea meci consecutiv - egalând un record NBA..aussiedlerbote.de

Pistons au avut o serie de eșecuri fără egal în ultimele două luni, iar marți au stabilit recordul NBA pentru cele mai multe înfrângeri consecutive într-un sezon, cu 27 de eșecuri.

Cu această ultimă înfrângere, Detroit a egalat recordul general de înfrângeri din NBA, de 28 de meciuri, un record atins de Philadelphia 76ers, care se întinde de la finalul sezonului 2014-2015 până la începutul anului următor.

Celtics au intrat în acest meci cu cel mai bun bilanț din NBA, 23-6, în timp ce Pistons au intrat cu cel mai slab bilanț din NBA, 2-28.

În ciuda nepotrivirii, Pistons au intrat la pauză în avantaj cu 66-47, dar Boston a revenit în forță pentru a egala meciul, depășind Detroit cu 35 la 16 în sfertul al treilea, în fața publicului entuziast de la TD Garden din Boston.

În sfertul al patrulea, ambele echipe au făcut schimb de puncte pe tot parcursul meciului, înainte ca Boston să reușească să preia conducerea cu 106-100 cu mai puțin de două minute înainte de final. Detroit însă avea să răspundă cu șase puncte consecutive ale lui Jaden Ivey pentru a egala meciul.

Cu cele două echipe la egalitate la 108-108, superstarul lui Celtics, Jayson Tatum, a avut șansa de a câștiga meciul la semnalul sonor, dar a ratat o aruncare de la mijlocul terenului pentru a duce meciul în prelungiri.

În prelungiri, fundașul lui Boston, Derrick White, a marcat 10 puncte și i-a ajutat pe cei de la Celtics să se desprindă cu victoria.

Ultima victorie a celor de la Pistons a avut loc pe 28 octombrie, când au învins Chicago Bulls.

Cele două echipe, Cleveland Cavaliers 2010-2011 și Philadelphia 76ers 2013-2014, împărțeau recordul precedent într-un singur sezon, cu 26 de meciuri pierdute.

Pistons vor avea următoarea șansă fie să doboare recordul NBA, fie să pună capăt seriei de înfrângeri, când vor juca sâmbătă, la Detroit, împotriva celor de la Toronto Raptors.

Seria de înfrângeri este o dezamăgire brutală pentru o echipă care a încercat să se reconstruiască prin tineret în ultimele sezoane cu selecții mari - inclusiv cu fundașul Cade Cunningham, cu numărul 1 în 2021, și Ausar Thompson, cu numărul 5 în acest an - și prin atragerea antrenorului Monty Williams la club în acest an cu un contract important.

Jason Hanna de la CNN a contribuit la acest reportaj.