Detroit Pistons a stabilit recordul NBA pentru cea mai lungă serie de înfrângeri într-un singur sezon

Detroit Pistons au stabilit recordul NBA pentru cea mai lungă serie de înfrângeri într-un singur sezon, după ce au pierdut marți în fața celor de la Brooklyn Nets.

Day'Ron Sharpe de la Brooklyn Nets se îndreaptă spre coș împotriva celor de la Detroit Pistons,....aussiedlerbote.de
Day'Ron Sharpe de la Brooklyn Nets se îndreaptă spre coș împotriva celor de la Detroit Pistons, marți, la Little Caesars Arena din Detroit..aussiedlerbote.de

Noua bornă pentru un singur sezon este de 27 de meciuri, după ce Pistons a cedat cu 112-118 în fața lui Nets la Little Caesars Arena din Detroit. Înfrângerea lui Pistons a venit în ciuda celor 41 de puncte - marea majoritate în repriza a doua - ale fundașului Cade Cunningham. Cameron Johnson și Mikal Bridges au condus Nets cu 24, respectiv 21 de puncte.

Pistons au avut pentru scurt timp un avantaj la începutul sfertului patru marți, înainte de a-l ceda, iar o reușită a lui Cunningham a redus avantajul lui Nets la 2 cu aproximativ un minut înainte de final. Dar Dorian Finney-Smith de la Nets a marcat un coș de 3 puncte din colț la următoarea posesie, iar Brooklyn a trecut de acolo.

Înfrângerea de marți a plasat Detroit la un meci peste Cleveland Cavaliers din 2010-2011 și Philadelphia 76ers din 2013-2014, care au împărțit marca anterioară de un sezon cu 26 de meciuri pierdute.

Cei de la 76ers dețin recordul general de înfrângeri din NBA, cu 28 de meciuri consecutive, pe parcursul a două sezoane. Această serie a început la finalul sezonului 2014-2015 și a continuat în următorul.

Detroit ar putea egala această marcă generală joi, când va juca împotriva celor de la Celtics în Boston.

Ultima victorie a celor de la Pistons a avut loc pe 28 octombrie, când au învins Chicago Bulls. Recordul echipei este acum de 2-28.

Seria de înfrângeri este o dezamăgire pentru o echipă care a încercat să se reconstruiască prin tineret în ultimele sezoane, cu selecții mari la draft - inclusiv Cunningham cu numărul 1 în 2021 și Ausar Thompson cu numărul 5 în acest an - și prin atragerea antrenorului Monty Williams la echipă în acest an cu un contract important.

Aceasta este o poveste în curs de dezvoltare și va fi actualizată.

Jacob Lev de la CNN a contribuit la acest reportaj.