De parcă BVB îi dădea o palmă lui FC Bayern

Răzbunare în NFL în meciul anului

Jalen Hurts, fundașul lui Eagles, i-a învins în sfârșit pe cei de la Kansas City Chiefs..aussiedlerbote.de

Kansas City Chiefs se împiedică în meciul anului în NFL: campionii pierd revanșa Super Bowl după un final dramatic în fața celor de la Philadelphia Eagles. În timp ce ambele apărări au excelat, Chiefs au dat o bâlbâială cu câteva secunde înainte de final.

Care a fost miza?

Este meciul anului în sezonul regulat al NFL. Kansas City Chiefs îi primește pe Philadelphia Eagles pentru revanșa Super Bowl LVII, unde fundașul Patrick Mahomes (nr. 1 în cursa pentru titlul de MVP al sezonului trecut) l-a învins dramatic pe Jalen Hurts (nr. 2) cu 38-35. Pentru prima dată în istoria NFL, va avea loc o revanșă a Super Bowl-ului în sezonul care urmează ultimului meci, ambele echipe intrând cu cel mai bun record din conferința lor.

Eagles se prezintă la meci cu opt victorii și o înfrângere, în timp ce Chiefs au un bilanț de 7-2. În general, este doar a noua revanșă a Super Bowl-ului care se joacă în sezonul următor. Câștigătorul Super Bowl a câștigat șase din cele opt meciuri, dar de data aceasta lucrurile au stat altfel, iar Philadelphia a reușit să își ia revanșa. Din cauza multor greșeli amare și a unei apărări puternice a celor de la Eagles, Chiefs au sfârșit prin a pierde dramatic cu 17-21, iar Eagles a ajuns la 9-1 pentru al doilea an consecutiv.

Chiefs versus Eagles este ca și cum ar fi Bayern Munchen versus Borussia Dortmund. Echipa lui Mahomes este în prezent în curs de a construi o adevărată dinastie: Desigur, aceasta nu se apropie de cea a lui FC Bayern din Bundesliga în echilibrul NFL, dar Kansas City este încă o dată echipa de bătut în acest an. Echipa pe care trebuie să o învingi dacă vrei să urci în clasamentul fotbalului.

BVB încearcă cu disperare de ani de zile să înlăture Munchenul de pe primul loc, dar nu reușește de fiecare dată și ia bătaie în duelurile directe. Galben-negrii nu au mai învins-o pe Bayern din 2019 (Supercupa) (zece înfrângeri, o remiză). Acest lucru amintește de Eagles, care nu a mai câștigat împotriva lui Chiefs din 2009 (deși doar patru dueluri de atunci). Până astăzi. Cu victoria de declarație, echipa lui Jalen Hurts a arătat că este din nou prima contracandidată a campionilor din acest an.

În timp ce Bayern, cu atacantul vedetă Harry Kane și compania, are cel mai bun atac din campionat și a măturat BVB de pe teren cu 4-0 la începutul acestei luni, Eagles a reușit să își răzbune înfrângerea la limită din Super Bowl. Dar acest lucru se datorează și faptului că ofensiva lui Chiefs, care încă nu a găsit un prim receptor numărul unu clar, nu este la fel de explozivă ca în anii precedenți. De fapt, este cea mai slabă din era Mahomes din 2018 încoace. Ofensiva campionilor marchează mai puțin de 23 de puncte pe meci în acest an, șovăind rău de tot împotriva Philadelphiei - și punând zero puncte pe tabela de marcaj în a doua repriză pentru al treilea meci la rând.

Cum lasă Chiefs să le scape victoria din mână?

În stadionul incredibil de zgomotos Arrowhead Stadium în loc de Allianz Arena. Ploaie, 7 grade Celsius, vânt: Miroase ca un meci pentru apărare și multă alergătură. Și asta este exact ceea ce s-a întâmplat.

Înainte de meci, accentul poate fi pus pe linia defensivă a Eagles împotriva liniei ofensive a Chiefs, deoarece linia D a Philadelphiei a devenit prima de la Bills 2013-14 care a înregistrat 100 de sacks-uri în 26 de meciuri. Iar la prima posesie a lui Mahomes din meci, Eagles a reușit și primul său sac, cu unul mai mult decât în Super Bowl din februarie. Dar linia D a lui Chiefs a dominat până cu puțin timp înainte de final. La aceasta se adaugă cursele incredibil de explozive ale alergătorului Isiah Pacheco.

Cu cinci minute și jumătate înainte de finalul primului sfert, o mică magie a lui Mahomes duce la primul avantaj. Sub presiune, fundașul dansează pe lângă mai mulți jucători din defensivă. El sprintează câțiva metri în față, sare în aer - și aruncă o pasă perfectă de eseu către Justin Watson pe săritură, care este complet uitat de Eagles în zona de eseu, deoarece doi apărători sunt concentrați pe Travis Kelce. Zece jocuri, 80 de yarzi, nu e rău pentru o ofensivă a lui Chiefs care se bâlbâie.

Dar Eagles răspunde prompt cu motto-ul: "Putem face ce puteți face voi". Nouă jocuri, 75 de yarzi și apoi fundașul D'Andre Swift înscrie un eseu cu două alergări puternice. Scorul era 7:7 cu puțin timp înainte de finalul primului sfert.

După intercepții de ambele părți, Pacheco în special sărbătorește o seară extraordinară și desființează de fiecare dată cea mai bună apărare de alergare din NFL. Eagles permite doar o medie de 66 de metri de alergare pe meci. Pacheco reușește acest lucru în prima repriză. Singur. Cu douăsprezece alergări. Wow. În primele 30 de minute, Chiefs aleargă pentru un total de 121 de metri. Apoi, Mahomes îl găsește pe partenerul său congenial Travis Kelce, care aleargă spre al cincilea eseu al sezonului. Niciun alt duo nu a marcat mai multe touchdown-uri (41) și mai multe yarzi din 2019. Mahomes își conduce apoi echipa spre o altă încercare de field goal. Harrison Butker nu greșește de la 43 de metri pentru a face 17-7 la pauză.

După pauză, însă, Hurts de la Philadelphia, al cărui joc de alergare a fost întotdeauna excelent, arată din ce este făcut: jucătorul de 25 de ani înscrie un eseu de alergare pentru a egala meciul. Scorul este de 14:17, ceea ce înseamnă că fundașul a marcat deja mai multe eseuri de alergare în primele patru sezoane la mijlocul sezonului decât orice alt jucător din istoria NFL. El îi ia recordul lui Cam Newton.

Mai poate BVB din NFL să îi supere cu adevărat pe bavarezii din fotbalul american? Se pare că da. De asemenea, pentru că Chiefs au lăsat jocul să le scape din mâini cu propriile greșeli. În primul rând, superstarul Kelce și-a permis un fumble rău chiar înainte de zona de final la începutul sfertului al patrulea, apoi Watson a scăpat și el o pasă pentru un prim down. Hurts a reușit apoi marele joc important: DeVonta Smith a prins mega pasa sa de 41 de yarzi la câțiva centimetri de zona de final. Hurts a marcat apoi el însuși touchdown-ul cu"împingerea fundului" de neoprit. Cu șase minute înainte de final, Philadelphia conduce brusc cu 21:17.

Apoi, Chiefs nu reușesc din nou să înscrie niciun punct în a doua repriză. Apărarea celor de la Eagles excelează, dar Kansas City pierde meciul din cauza multor greșeli și penalități. Secunde foarte amare înainte de fluierul final: Mahomes încearcă o aruncare foarte lungă, dar wide receiverul Marquez Valdes-Scantling lasă mingea să-i scape din mâini cu câțiva metri înainte de touchdown-ul sigur. Apoi victoria s-a dus, Chiefs trebuie să accepte o înfrângere amară și să se ia la trântă.

Scena meciului?

Cursa de 41 de yarzi a lui Jalen Hurts. Cu două acțiuni excelente la rând, fundașul și receptorul său de pase, DeVonta Smith, au întors meciul pe dos. Mai întâi, o pasă de 13 yarzi de-a lungul liniei laterale la a treia încercare asigură un prim down important. Apoi, Hurts lasă să zboare mega pasa sa cu șase minute înainte de final. Smith reușește o prindere magnifică la aruncare pentru a-i aduce pe Eagles pe linia de 1 yard. Philadelphia smulge brusc impulsul și primul avantaj al meciului. Este suficient pentru victorie.

Jucătorul meciului?

Apărările din ambele părți. De fapt, linia de apărare a lui Chiefs este cea care merită în primul rând această onoare. În primul rând, defensive tackle-ul extrem de agresiv Chris Jones, căruia Eagles nu a găsit niciodată un răspuns în prima repriză. Mai ales împotriva puternicei ofensive a celor de la Eagles, cele două sacks-uri ale sale în trei jocuri sunt foarte impresionante. Cornerback-ul Trent McDuffie este, de asemenea, peste tot. Jalen Hurts este eliminat de cinci ori în primele 30 de minute - cel mai mult într-o primă repriză din cariera sa și cel mai mult în acest sezon.

Dar apoi, Eagles și apărarea lor robustă ies după pauză și sfârșesc prin a străluci cel mai mult. După ce au permis 38 de puncte împotriva lui Mahomes and Co. în Super Bowl, de data aceasta nu mai cedează niciun punct în a doua repriză. Două recuperări forțate în redzone-ul lui Eagles îl ajută enorm pe Hurts în revenirea sa pentru revanșă. Dar trebuie menționat și fundașul, care și-a păstrat calmul până la final, în ciuda apărării agresive a lui Chiefs. El a câștigat acum șapte meciuri la rând când a fost condus la zece puncte sau mai mult. Mai mult decât orice alt conducător de joc din NFL de când această statistică a fost înregistrată pentru prima dată în 1991.