Daniel Abt a fost privat de prima victorie în Formula E

Bucuria lui Daniel Abt după prima sa victorie în Formula E nu a durat mult.

.aussiedlerbote.de

Poveste evidențiată

Se consideră că Abt a încălcat regulamentul tehnic

Felix Rosenqvist, clasat pe locul doi, moștenește primul loc

După ce a cucerit steagul în carouri în cursa de duminică de la Hong Kong ePrix, pilotul german a fost descalificat ulterior, după ce o inspecție de după cursă a mașinii sale a scos la iveală încălcări ale regulamentelor tehnice și sportive ale sportului.

CITEȘTE: Abt a obținut prima victorie în Formula E

Într-o declarație publicată de FIA, organismul mondial de conducere a sporturilor cu motor, se arată astfel: "Autocolantele de securitate FIA (coduri de bare) de pe unitățile invertor și MGU nu corespundeau cu cele declarate pe pașaportul tehnic furnizat de concurentul Audi Sport ABT Schaeffler pentru eveniment".

Audi Sport ABT Schaeffler a făcut apel la această decizie.

Decizia înseamnă că Felix Rosenqvist de la Mahindra Racing, care a terminat al doilea în cursă, a fost promovat pe primul loc, iar Edoardo Mortara, debutant în Formula E, a ocupat locul al doilea pentru echipa Venturi.

Mitch Evans, care a terminat pe locul patru, ocupă ultimul loc pe podium - primul său loc în acest sport și, de asemenea, un prim loc pentru Panasonic Jaguar Racing.

Abt l-a urmat pe Mortara, liderul de lungă durată al cursei, înainte ca pilotul de origine elvețiană să facă un patinaj cu două tururi înainte de final.

Greșeala costisitoare a făcut ca acesta să fie depășit atât de Abt, cât și de Rosenqvist.

Rezultatul revizuit al cursei înseamnă că Sam Bird este acum liderul campionatului piloților, cu 35 de puncte.

Pilotul de la DS Virgin a câștigat sâmbătă cursa de deschidere a sezonului, iar duminică a terminat în cele din urmă pe locul cinci.

Vizitați CNN.com/motorsport pentru mai multe știri despre Formula E

Bird are două puncte în fața lui Jean-Eric Vergne de la Techeetah, iar Rosenqvist este acum al treilea în clasament, cu 29 de puncte. Mortara este cu cinci puncte mai în spate, iar Evans este acum pe locul cinci împreună cu Nick Heidfeld, cu 15 puncte.

Descalificarea lui Abt înseamnă, de asemenea, că campionul 2015/16, Sebastien Buemi, care a terminat inițial pe locul 11 în cursa de duminică, urcă pe locul 10 și obține primul său punct din acest sezon.