Dak Prescott își continuă campania pentru titlul de MVP cu o prestație stelară în victoria cu scor mare a lui Cowboys în fața lui Seahawks

Dak Prescott a continuat să își consolideze candidatura pentru premiul de MVP al NFL din acest an, după o nouă prestație stelară în victoria echipei Dallas Cowboys cu 41-35 în fața celor de la Seattle Seahawks, joi.

Dak Prescott aleargă cu mingea în timpul celui de-al doilea sfert al meciului dintre Dallas Cowboys....aussiedlerbote.de
Dak Prescott aleargă cu mingea în timpul celui de-al doilea sfert al meciului dintre Dallas Cowboys și Seattle Seahawks..aussiedlerbote.de

Fundașul în vârstă de 30 de ani a făcut un meci aproape perfect, în timp ce a fost creierul victoriei cu scoruri mari a lui Dallas în fața lui Seattle, în timpul căreia Cowboys au depășit două deficite separate de opt puncte.

El a aruncat pentru 299 de yarzi și trei eseuri - câte unul pentru CeeDee Lamb, Jake Ferguson și Brandin Cooks - inclusiv eseuri vitale de eseu și goluri de teren în sfertul patru, care au contribuit la obținerea rezultatului.

Aceasta a încununat o lună noiembrie excelentă pentru Prescott, în care a aruncat pentru 1.597 de metri, 16 eseuri și doar o singură intercepție și, important, a jucat un rol vital în recenta serie de patru victorii consecutive a echipei Cowboys.

După un început dificil al sezonului 2023, Prescott a declarat reporterilor, conform NFL: "Sunt binecuvântat, sunt super-binecuvântat și mă gândesc la asta în fiecare zi în care mă trezesc, sunt recunoscător pentru această oportunitate de a face asta și mă duc și atac ziua.

"Înțeleg că părerea nimănui nu mă definește, asta este partea grozavă a vieții și asta este marea oportunitate pe care o avem cu toții, că oamenii pot spune ce vor, dar știți că eu am stiloul, am hârtia și eu sunt cel care scrie. Așa că, pentru că joc atât de bine ca acum, nu înseamnă că mă voi opri, nu înseamnă că îi voi asculta acum."

Prescott se agită și aleargă cu mingea împotriva celor de la Seahawks.

Performanța lui Prescott a fost principalul subiect de discuție după ceea ce a fost o întâlnire palpitantă pe AT&T Stadium.

Ambele formații au oferit partea lor de ofensivă, ambele totalizând peste 400 de yarzi pe această parte a mingii.

Seattle, care joacă în deplasare într-o săptămână scurtă, nu a părut intimidată în niciun moment, fundașul Geno Smith reușind mai multe lovituri de departajare pentru a-și menține echipa în joc.

Mai mult decât atât, Seahawks au avut un avantaj de opt puncte de două ori în a doua repriză - cu DK Metcalf cel care s-a remarcat, el terminând meciul de joi cu șase capturi pentru 134 de metri și trei eseuri. Recepționerul a aprins jocul în primul sfert, când a preluat o pasă a lui Smith la 73 de metri pentru un eseu, deschizând scorul pentru Seattle.

"Am jucat meciuri în care atacul s-a descurcat bine și apărarea nu, sau apărarea ne-a susținut când atacul nu s-a descurcat atât de bine", a declarat Metcalf, conform Seahawks. "Așa că trebuie doar să jucăm un joc complet ca echipă în care să reușim în toate fazele - atacul execută, apărarea obține opriri și echipele speciale aleargă și lovește. Odată ce vom face asta, cred că vom fi o echipă grozavă."

Cu toate acestea, în mai multe ocazii, apărarea lui Seattle nu a reușit să îl încetinească pe Prescott și compania.

Este a treia înfrângere consecutivă pentru Seahawks, în timp ce împingerea lor în playoff se clatină. Ei cad la 6-6, în timp ce Cowboys se îmbunătățesc la 9-3.

Sursa: edition.cnn.com